En Sıcak Konular

Kanserden korunmanın en kolay yolu

9 Nisan 2013 13:15 tsi
Kanserden korunmanın en kolay yolu Onkolojik Bilimler Koordinatörü ve Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Engin, kilo kaybının bazı kanser türlerinin oluşma riskini azalttığını bildirdi.


Engin, kanserin tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığını belirterek, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, çevresel faktörler ve genetik yatkınlık gibi nedenlerle bu hastalığın hızla yayıldığını kaydetti.


Türkiye'de sağlıklı istatistiksel veriler olmamasına karşın, yapılan çalışmaların kanser görülme sıklığının son beş yılda binde 1,2'den binde 2'ye yükseldiğini anlatan Engin, kanser vakalarının ise aynı dönemde yüzde 60 oranında arttığını söyledi.

Prof. Dr. Engin, gelecek 50 yıla yönelik tahminlere göre, yıllık yeni kanser vakasının 10 milyondan 24 milyona çıkacağını dile getirerek, gelişmiş ve az gelişmiş ülkelerde kanser görülme oranının artacağına dikkati çekti.

Erkeklerde prostat, akciğer, kalın bağırsak, mesane ve lenf sistemi, kadınlarda meme, akciğer, kalın bağırsak, rahim ve yumurtalık kanserlerinin sıklıkla görüldüğünü ifade eden Engin, çocuklarda ise lösemi, lenf sistemi, kemik, sinir sistemi ve yumuşak doku kanserlerinin ilk sıralarda yer aldığını vurguladı.
Prof. Dr. Engin, en öldürücü kanser türünün akciğer kanseri olduğuna dikkati çekerek, bunu mide ve karaciğer kanserlerinin izlediğini bildirdi.

"EN ÖNEMLİ TEDBİR BİLİNÇLENME"

Engin, kadın ve erkeklerde görülen kanser vakalarının yüzde 35'inin beslenme alışkanlıklarına bağlıyken, şişman bireylerde kanser görülme sıklığının iki kat daha fazla olduğuna vurgu yaparak şöyle konuştu:

"Bu nedenle, şişman veya obez bireylerde başta meme, kolon, rahim, yemek borusu ve böbrek kanserinin görülme riski ideal kilodaki bireylere kıyasla daha yüksektir. Ayrıca, obezitenin, serviks (rahim ağzı), safra kesesi, lenfoma, yumurtalık, pankreas, tiroit ve prostat kanserlerinin de riskini artırdığı bilinmektedir. Bunun yanında kilo kaybının, meme kanseri gibi bazı spesifik kanser türlerinin oluşma riskini azalttığı, çeşitli araştırmalarla da kanıtlanmıştır."

Prof. Dr. Engin, beslenmeden sonra ikinci önemli konunun "sigara" olduğuna işaret ederek, sigaranın tüm kanser türlerinde yüzde 30'unun nedeni olarak gösterildiğini belirterek, sadece akciğer kanseri değil, gırtlak, yemek borusu hatta mesane kanseri gibi türlerde de etkili olduğunu söyledi.

Kanserde erken tanının önemine değinen Engin, "Bilinçli olmak gerekir. Meme kanseri gibi kolayca tanınan bazı kanser türleri de vardır. Kadınlara 40 yaşından sonra önerilen mamografi ile tanındığı zaman başarı şansı yüzde 90'ların üzerine çıkmaktadır" dedi.

Engin, insanları bilinçlendirip erken tanıya yönlendirmenin "ülke politikası" haline getirilmesi gerektiğini ifade ederek, toplumsal bir sorun olan kanserde alınması gereken en önemli tedbirin bilinçlenme olduğunu bildirdi.

HabertürkBu haber 1,107 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,290 µs