En Sıcak Konular

Asbest alarmı!

9 Nisan 2013 10:13 tsi
 Asbest alarmı! Sağlık Bakanlığı 2010 yılında kullanımı yasaklanan "asbest" maddesinin akciğer kanserine yol açtığının belirlenmesi üzerine harekete geçti.


Asbest konusunda uzman olan 24 üniversiteden 39 öğretim üyesi, 4 yabancı danışman ile çalışma grubu oluşturan Bakanlık, Türkiye genelinde 30 il ve 473 köyde bu maddenin kullanıldığını tespit etti. 8 aylık çalışma sonucunda, "Asbest Kontrolü Eylem Planı" hazırlandı.

Planda 1 milyon kişinin madde ile temasta olduğunun tahmin edildiği belirtildi. Bakanlık, TÜBİTAK ile birlikte çalışarak eylem planını hayata geçirecek. İlk aşamada alınan toprak örnekleri bu kurum tarafından incelenecek.

90 BİN KİŞİYE ULAŞILACAK


Projede toplam asbest teması olduğu ön değerlendirmeye alınan 473 köyde yaşayan yaklaşık ve asbest teması olduğu kabul edilen 90 bin kişiye ulaşılacak. Şehirde yaşayanlar için bu sayı proje süresinde belli olacak.

İlk aşamada tespit edilen asbest temas alanlarının nasıl rehabilite edileceği uzmanlarca ayrıntılı olarak belirlenecek. Evlere sıva, badana, çatı yenilemesi yapılacak.

Asbest karışımlı toprak örtülü ev çatıları (damları) plastik çatı örtü malzemesi ile kapatılacak. Köy içinde terkedilmiş ve kullanılmayan evler usulüne uygun şekilde, köylüden de onay alınarak ortadan kaldırılacak. Köy yaşam ortamındaki sokak yolları asbest karışımlı toprak ile kaplıysa buraların "stabilize" olarak düzeltilmesi sağlanacak.Bu haber 1,311 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,468 µs