En Sıcak Konular

Filtrelisi daha sinsi zehirliyor!

9 Nisan 2013 09:03 tsi
Filtrelisi daha sinsi zehirliyor! Pasif sigara içiciliğinin de çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Metin Özkan'dan önemli açıklamalar.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Özkan, Filtresiz sigaraların neden olduğu epidermoid kanserinin bölgesel kaldığını, filtreli sigaraların neden olduğu adeno kanserinin ise daha kötü seyrettiğini ve uzak organlara sıçrayarak vücuda hızla yayıldığını söyledi.

Özkan, yaptığı açıklamada, hastanelerine, Kayseri ve çevre illerden daha çok akciğer kanseri tanısı konulan hastaların başvurduğunu belirtti.
Bu hastalığın sigara kullanımıyla direkt ilişkisi olduğuna dikkati çeken Özkan, önceki yıllarda filtresiz sigaraların neden olduğu kanser tiplerinin daha sık görüldüğünü, son yıllarda ise filtreli sigaranın yol açtığı kanser tiplerinin daha fazla görülmeye başlandığını bildirdi.


Özkan, şöyle konuştu:
"Filtresiz sigaralarda kanserojen olarak katran, filtreli sigaralarda ise nitritler ön plana çıkıyor. Katranın yol açtığı kanser vakalarında 'epidermoid karsinom' dediğimiz bir tür ön plandayken, filtreli sigaralarda nitritlerin neden olduğu adeno kanseri ön planda. Ben onkolojiye 10 yıl önce başladım. O yıllarda yüzde 70 epidermoid, yüzde 30 adeno kanseri görülüyordu. Şimdi yüzde 80 adeno kanseri, yüzde 20 epidermoid kanseri görüyoruz. Bunların davranışları, karakterleri çok farklı. Örneğin epidermoid kanseri bölgesel kalırken, filtreli sigaraların neden olduğu adeno kanseri daha kötü seyrediyor, daha uzak organlara sıçrıyor ve vücuda daha hızlı yayılıyor. Filtre kanserden korumuyor, sadece tipini değiştiriyor."

"PASİF İÇİCİLER DE KANSERE YAKALANIYOR"


Pasif sigara içiciliğinin de çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Metin Özkan, şunları söyledi:
"Sigara içmeyen insanların, içenlerin etkisi altında kalarak kansere yakalanması az görülen bir olgu değil. Köyden bir hasta geldi. Kendisi sigara içmiyor ama kocası yoğun bir şekilde sigara içtiği için akciğer kanseri olmuş. Onun akciğer kanseri riski çok düşükken eşinin yaşam tarzından dolayı bu hastalığa mahkum oluyor. Böyle birşeye hakkımız yok. Ben bazen görüyorum, araçlarda, o kapalı, küçük ortamda çocuğunu, eşini yanına almış sigara içiyor. Kendine zarar veriyorsun ama onların günahı ne?"


Özkan, nargilenin de sigara ile aynı oranda zararlı olduğuna işaret ederek, nargile tütününde de katranla birlikte birçok kanserojen madde bulunduğunu sözlerine ekledi.

HürriyetBu haber 1,132 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,782 µs