En Sıcak Konular

Kıymada insan DNA'sına rastlandı!

29 Mart 2013 16:51 tsi
Kıymada insan DNA'sına rastlandı! Avrupa'yı günlerce meşgul eden et ürünlerindeki at eti skandalı Güney Afrika'da "korkunç" bir boyut kazandı. Güney Afrika'da sosis ve kıymada insan DNA'sına rastlandı.


Güney Afrika'da Stellenbosch Üniversitesi'nin et ürünleri üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçları Avrupa merkezli "Food Control" dergisinde yayımlandı.
 
Stellenbosch Üniversitesi sosis ve sığır kıyması olarak satılan ürünlerde, eşek, bizon ve dağ keçisi etine rastladı. Araştırmayı yapan bilim insanlarını şok eden gelişme ise, bazı kırmızı et ve et ürünlerinde insan DNA'sına rastlanması oldu. Araştırmayı yapan uzmanlar, insan DNA'sına rastlanmasının ne anlama geldiğini bilmediklerini belirtti.
 
Bilim adamları 139 et ürünü numunesi üzerinde araştırma yaptı. Söz konusu numunelerin yüzde 68'inin içeriğiyle uyuşmadığı ortaya çıktı. Sığır eti olarak tüketicilere sunulan gıda ürünlerinde eşek, bizon ve dağ keçisi etine rastlandı.
 
Araştırma kırmızı et ve et ürünü olarak tüketiciye sunulan gıda ürünlerinin sadece yüzde 15'nin içeriğiyle uyumlu olduğunu gösterdi.
 
'DİNİ DEĞERLER DE ZEDELENİYOR'
 
Stellenbosch Üniversitesi adına araştırmayı yapan uzmanlardan Louwrens C. Hoffman, "Bu araştırma, Güney Afrika'da işlenmiş et ürünlerinde hile yapmanın olağan bir durum olduğunu gösteriyor. Bu durum sadece ticari ahlakı zedelemiyor, aynı zamanda insanların inançlarını, ahlaki değerlerini ve sağlıklarını etkiliyor" dedi.
 
Araştırmanın sonuçları Güney Afrika'da tüketici dernekleri ve bazı dini cemaatler tarafından tepkiyle karşılandı.
 
Güney Afrika geçtiğimiz yıl gıda ürünleriyle ilgili yeni bir yasal düzenlemeye gitti. Yasayla, gıda ürünlerinin üretim ve işlenmesi süreçlerine katı kurallar getirildi. (Ntvmsnbc)
 
KANİBALİZM=YAMAYAMLIK HORTLADI
 
Kanibalizm, antropofaji yani yamyamlık. Ya da bir canlının özellikle de insanının, kendi türünde bir canlının etini yeme eylemi ya da alışkanlığı.
 
Özellikle hamburger, tost, pizza türü ürünler başta olmak üzere bazı gıda ürünlerinde kullanılan E920 Sistain türü katkı maddeleri kullanılıyor. Bu tür katkılar insan organlarından da elde edilebiliyor. Şimdi durum ise insan etlerinin et ürünlerine karıştırılmasıdır. Aslında ikisi arasında bir fark yok. İkisi de insanın kendi türünü yemesidir. Bugün dünyada ve Türkiye'de hayvanın daha hızlı büyümesi ve hayvansal protein elde edebilmesi maskesiyle tavuklara tavuk kan ve atıkları, sığırlara ise sığır kan ve atıkları yetiriliyor. Kendi türünü yiyen hayvanlarda yamyamlaşıyor. Yamyamlaşmış türleri tüketmek, insanlarda ine tür değişim yapar? İşte bu incelemeye muhtaç bir sorun.

gıdahareketi
 Bu haber 1,602 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,229 µs