En Sıcak Konular

Hazır gıdalar hastalıkları tetikliyor

5 Mart 2013 10:58 tsi
Hazır gıdalar hastalıkları tetikliyor Uzmanlar, kekten yoğurda kadar bütün hazır gıdalardan uzak durulması gerektiğini söylüyor...

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, gıdaların aşırı basınç uygulanarak ya da bakterilerin üremesini engelleyecek nitrat gibi maddelerle raf ömrünün uzatılmasının ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını söyledi.

Hazır gıdaların normal şekilde bozulmamasının işlem gördüğünün açık göstergesi olduğuna dikkati çeken Dizdar, yoğurdun tüketim süresi dolmasına rağmen ekşimemesinin, sosisin 2 ay boyunca bozulmadan ve kokuşmadan durabilmesinin bunun kanıtı olduğunu anlattı.

''Gıdalara aşırı basınç uygulayarak ya da içine bakteri üremeyi engelleyecek nitrat gibi maddeler koyarak raf ömrülerinin uzatılması, ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor'' diyen Dizdar, firmaların bozulmayı önleyici işlemlerle dağıtım maliyetlerinden kurtularak ciddi kar elde ettiklerini öne sürdü.

Dizdar, şöyle konuştu:

''Bir ürün normalde 2 günde bozulacaksa bunun sirkülasyonunu sağlamak için çok sıkı bir lojistik takviyesi gerekiyor. Ancak ürünün raf ömrü uzatılırsa haftalık periyodik takviyelerle dağıtım maliyetlerini düşürüyorlar.

Günü geçmiş ürünler bile zamanında toplatılmıyor. Günlük diye satılan sütler de işlemden geçirilerek kaymağı alınıp homojenize ediliyor, bu işlem sütün muhteviyatını bozuyor. Hazır gıdalar hastalıkları tetikliyor. Bütün dünyada satılan hazır gıdalar kanserin yanı sıra, romatizmadan tiroit hastalıklarına kadar bütün genel hastalıkların artmasına yol açar.''  

''İneği olan köylü bile yoğurdunu marketten alıyor''

Dizdar, marketlerin son yıllarda çok yaygınlaştığını belirterek, ineği olan köy sakinlerinin dahi yoğurdu marketten aldığını vurguladı.

Türkiye'de doğal gıdalardan hazır ürünlere geçişin 10-15 yıl gibi kısa sürede gerçekleştiğini kaydeden Dizdar, ''Bunun için hastalıklarda son 15 yılda çok hızlı artış oldu. Standart söylem, 'kaçınılmaz hastalıklar' diyorlar. Böyle bir şey yok, bu hastalıklar kontrol altına alınabilir'' dedi.

Uzun raf ömrü olan her gıdaya çok dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Dizdar, kekten yoğurda kadar bütün hazır gıdalardan uzak durulması gerektiğini bildirdi.

''Kaçınılmaz şekilde dikkat edilmesi gereken şey süt ve süt ürünleri, bunların uzun ömürlü olmaması gerekiyor'' diyen Dizdar, sözlerini şöyle tamamladı:

''Açık süt alınmalı. Bu süt kaynatıldıktan sonra istenilen şekilde kullanılmalı. Et alışverişinin marketten yapılmaması gerekiyor çünkü marketler kemikli et satmıyor. Et alınacaksa kasaptan kemikli et alınmalı. Alınan et, içindeki kolojenlerin çıkarılması için uzun süre kaynatılıp tüketilmeli. Bunlara uyulması çok önemli. Piliçten uzak durulmalı. Piliçler normalin 2 katı hızlı büyüyor. Hayvanlar gezdirilmiyor, sürekli yem yediriliyor.

Kırmızı et pahalı olduğu için et diye tüketilen gıda maddesi piliçtir. Bunun yerine bakliyata dönülmeli, yani mercimek, nohut, fasulye gibi gıdalar tüketilmeli.''    

Bu haber 932 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,345 µs