En Sıcak Konular

Oyuncaktaki kimyasallar çocuğa nasıl geçiyor?

13 Şubat 2013 09:55 tsi
Oyuncaktaki kimyasallar çocuğa nasıl geçiyor? Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya bölümünden Prof. Dr. Şeref Güçer, fitalat gibi kimyasal maddelerin kişisel bakım ürünleri, plastik ambalaj, deterjan, yağ ve inşaat malzemeleri gibi birçok üründe kullanıldığını söylüyor.

Asistanı Dr. Elif Tümay Özer ile ‘fitalatların’ tespiti için yeni bir yöntem geliştiren Prof. Güçer, tenle temas ettiğinde ter ve çeşitli yollardan vücuda geçebilen ve hormon bozukluklarıyla ileride kanser gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açan fitalatla ilgili 3 yıl çalıştı.

Piyasadan rastgele alınan on adet örneği tarayan bilim adamları, yüzde 34 ve yüzde 38 oranında fitalat içeren iki oyuncağın, insan terine saatte 10 santimetrekarelik bir yüzeyden 17 ve 33 mikro gram fitalat geçtiğini gözlemledi.

Bulunan yeni yöntem, Amerika’nın saygın bilim dergilerinden Spectroscopy Now’da ‘Türk Bilim İnsanları’nın buluşu’ başlığıyla yayımlandı. Özer, özellikle 0-3 yaş grubu çocukların oyuncaklarını ağızlarına götürmeleri sebebiyle korunmaları gerektiğini söylüyor. Prof. Şeref Güçer de Türkiye’deki oyuncaklarda kullanılan maddelere karşı birtakım önlemlerin gözden geçirilmesini tavsiye ediyor.

Ürünlerin içeriğindeki fitalat maddesi, hormon dengesini bozarak insülin direncine sebep oluyor. Fitalatlar tip 2 diyabet, obezite, yüksek kolesterol gibi problemlerin de kısmen sorumlusu olarak gösteriliyor.

Dünyada her yıl bir milyar ton fitalat üretiliyor ve bu madde yaygın olarak kozmetik ürünlerinde kullanılıyor.

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya bölümünden Prof. Dr. Şeref Güçer, fitalat gibi kimyasal maddelerin kişisel bakım ürünleri, plastik ambalaj, deterjan, yağ ve inşaat malzemeleri gibi birçok üründe kullanıldığını söylüyor.

Bu haber 1,352 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,374 µs