En Sıcak Konular

Çikolata ve pelüş oyuncaklara dikkat!

30 Ocak 2013 11:33 tsi
Çikolata ve pelüş oyuncaklara dikkat! Sevgililer Günü’nün en çok tercih edilen iki hediyesi olan çikolata ve pelüş oyuncaklar astım hastalarını tehdit ediyor.

Prof. Dr. Yonca Tabak “ Sevgilinize aldığınız pelüş oyuncak yâda çikolata reflüyü dolayısıyla da astımını tetikleyebilir. Güzel bir gün planlarken, ummadığınız sonuçlarla karşılaşmayın.”  diyor.
 
Aşkı ve sevgiyi ifade etmek için en çok tercih edilen hediyeler, çikolata ve pelüş oyuncaklar oluyor.  Pek çok insanın hayatındaki özel kişiye hediye etmek için seçtiği bu iki ürün reflüye ve ona bağlı olarak da astım krizlerine yol açabiliyor.
 
Alerjiyi En Az Onun Kadar Tanımanız Gerekiyor
 
Prof. Dr. Yonca Tabak;reflü hastaları için en büyük tehditlerden birisinin kakaolu gıdalar olduğunu belirterek, bu hastalar için çikolatanın yenilmemesi gereken yiyeceklerin başında geldiğini söylüyor.
 
Pelüş oyuncaklar da değinen yapıları nedeniyle toz tutmaya yatkın olan bu oyuncaklar, alerjik nezle ve alerjik astıma neden olabileceğini vurguluyor.
 
Çiftlerin birbirini iyi tanımasının önemine değinen Prof. Dr. Yonca Tabak, hayatında alerji veya astım hastası olan kişilere,  önerilerde bulunuyor:
 
·        Astım hastası olanların reflüyü tetikleyecek kakaolu gıdalardan uzak durması, çikolata ve türevlerini tüketmemeleri gerekmektedir.
 
 
·        Reflüyü tetiklediği bilinen ve kafein içeriği çok olan; çay, kahve, kola gibi asitli içecekler ve alkolden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
 
·        Pelüş ve tüylü oyuncaklarda ev tozu akarının bulunma oranı yüksek olduğu için bu tip oyuncak ve eşyalardan uzak durulmalıdır. 

milliyetBu haber 970 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,030 µs