En Sıcak Konular

EFSA bile 'GDO kanser yapıyor' dedi

30 Ocak 2013 11:22 tsi
EFSA bile 'GDO kanser yapıyor' dedi Küresel GDO'cularla organik ilişkileri olduğu bilinen Avrupa Birliği Gıda Ajansı EFSA bile 'GDO kanser yapıyor' dedi.

Avrupa Birliği Gıda Ajansı, genetiği değiştirilmiş mısır tüketimi ile kanser arasındaki bağlantıları gözler önüne süren raporunu açıklıyor.

Geçtiğimiz kasım ayında bazı Avrupalı bilim adamları GDO’lu ürünle beslenen farelerin kansere yakalanma riskinin yükseldiğini duyurmuştu. Bu tarz haberler medyada çıkınca hemen ardından pek çok “ciddi müessese” bu duyurunun bilimselliğini sorgular olmuştu.

Tüm dünyaya zehir ve felaket saçtığı vicdanlı ve gerçek manada “bağımsız” bilim adamları tarafından iddia edilen gdo ve tohum devi “Monsanto” firması, bu konularda çok başarılı lobi faaliyetleri yürütüp pek çok ülkede devlet kurumlarına baskılar yaparak “gdo’lu ürünlerin zararsızlığının” duyurulmasını sağlıyor.

Belki de bu yüzden European Food Safety Authority (EFSA), Avrupa Gıda Ajansı, web sayfalarında gdo’lu mısır ile kanser arasındaki bağlantıyı belirten raporu halkın kullanımına açıyor.

Kurumdan yapılan açıklamaya göre böylece bağımsız sağlık ve bilim kuruluşları bu raporu alıp çalışmalarından kullanabilecekler.

Biz çok daha yalın düşünüyoruz bu konuda, kanser yapsın yapmasın, düz anlamda bu gezegenin vatandaşları olarak, herhangi bir ABD firmasının bizim soframıza giren her hangi bir gıdanın genetiği ile oynamasından dolayı “kıllanma” hakkımızı kullanmak istiyoruz. Yani bu anlamda “European Food Safety Authority”‘nin herhangi bir açıklama yapmasına bile gerek yok ama yapmışlar işte:

http://phys.org/news/2013-01-eu-gm-corn-linked-cancer.html

Ancak devletler nezdinde gdo karşıtı böyle girişimlerin olması önemli, bundan bir kaç sene önce gdo nedir bilmezdik, tadı yapay görüntüsü fiyakalı bir takım ürünleri gider alırdık ama bu tarz haberler çıktıkça en azından tüketiciler daha çok bilinçlenecek orası kesin.

European Food Safety Authority’nin bu çıkışından sonra bazı saygın ABD dergilerinde Monsanto firmasını öven yazılar, “bilimsel” makaleler çıkarsa hiç şaşırmayız.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com


Bu haber 982 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,536 µs