Baklavanın da tadı kaçtı | " /> Baklavanın da tadı kaçtı | "/>

En Sıcak Konular

Baklavanın da tadı kaçtı

19 Haziran 2012 10:31 tsi
Baklavanın da tadı kaçtı Kayseri’de tatlı ve pasta üretimi yapan Saray Tatlıcısı Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Avlukyarı'dan baklava sevenleri üzecek açıklama.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gıda sektöründe bazı ürünlerle ilgili denetimlerinin sonucu kamuoyu ile paylaşması birçok üretici tarafından destek buluyor. Pasta ve tatlı sektörü de bakanlığın, kendi sektörleri ile ilgili denetimler yaparak sonuçları ne olursa olsun kamuoyu ile paylaşmasını istiyor. Tatlı üretiminde tüketicinin kandırıldığı, bayatlayan ketelerin ceviz içi gibi baklavada kullanıldığı ileri sürülüyor.

Kayseri’de tatlı ve pasta üretimi yapan Saray Tatlıcısı Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Avlukyarı, bakanlığın hileli gıda üretimi yapan firmaları teşhir etme uygulamasında geç kalındığını düşündüğünü söyledi. Avlukyarı, bu uygulamanın dürüst ve insan sağlığını önemseyerek üretim yapan firmalarca desteklendiğini anlatarak, bakanlığın kendi sektörleri ile ilgili de ciddi denetimler yapmasını istedi. Avlukyarı, tüketimin en fazla olduğu sektörlerden birisi olan pasta ve tatlı üretiminin ihmal edilmemesi gerektiğini, yapılacak denetimlerin sonuçlarının ne olursa olsun kamuoyuna duyurulması gerektiğini ifade etti.

Yakup Avlukyarı, insan sağlığını hiçe sayan pasta, simit, poğaça, tatlı üretimi yapanların olduğunu anlatarak, ucuza satılan birçok ürünün tamamen insan sağlığı için tehdit oluşturduğunu anlattı. Gıda terörünün de dağdaki terörden bir farkı olmadığını dile getiren Avlukyarı, “Her ikisi de insan canına kast ediyor. Biri insanı öldürüyor. Diğeri de insanımızı para için, çok daha fazla kazanmak için zehirleyerek öldürüyor. İkisi de cana kast ediyor. Bunlara dur denilmesi gerekir.” dedi.

Yakup Avlukyarı, gece denetiminin yapılmadığı fırınların elden geçirilmesini isteyerek, “Özellikle gece simit, poğaça ve kete üretimi yapan fırınları iyi denetlemek gerekir. Çünkü 3–4 kez tatlı kızartmakta kullanılan sıvı yağlar, gece pişirilen kete, poğaça da kullanılıyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda, 3 kez kullanılan sıvı yağlar insan sağlığı için tehdit oluşturuyor. Bu yağlar artık kanserojen içeriyor. Ama bunlar poğaçada kete insanlarımıza yediriliyor.” diye konuştu.

Maliyetinin yarısına, 5–6 liraya baklava satanların olduğunu ifade eden Avlukyarı, bunun mümkün olmadığını ve yapılan indirim günlerinde ise tüketilen gıdalara dikkat edilmesini istedi.

Avlukyarı, kaliteli ve standartlarında olması gereken baklava içlerinin tercih edilmediğini dile getirerek, şu bilgileri verdi: “Bir kilo ceviz içi 20 liranın üzerinde satışa sunuluyor. Birçok malzeme kullanarak yaptığımız tatlının maliyetlerine bakıyorsunuz, satış fiyatlarına bakıyorsunuz mümkün değil. O zaman burada ciddi bir sorun var. Bunu anlıyorsunuz. Bakıldığında maalesef bayatlamış keteyi mutfak robotunda çekip, içerisine biraz kakao atarak renk değiştiriyorlar. Sonra bunu ceviz içi olarak baklavada kullanıyor. Kimse bunun ceviz içi olup olmadığını bilemiyor. O nedenle biran önce pasta ve tatlı sektöründe de denetim ve kamuoyuna açıklama yapılmasını istiyoruz.”

Bu haber 1,834 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,194 µs