yerken dikkat! | " /> yerken dikkat! | "/>

En Sıcak Konular

Bu yiyecekleri yerken dikkat!

25 Nisan 2011 10:15 tsi
Bu yiyecekleri yerken dikkat! Yiyeceklerin hepsinin sağlıklı olmadığını söyleyen uzmanlardan kritik uyarı...

Yiyeceklerin hepsinin sağlıklı olmadığını söyleyen uzmanlar, bazılarının zehirlenmelere ya da alerjik reaksiyona yol açarak öldürebileceğini belirtiyor. İşte dünyaca ünlü sağlık dergilerinin dikkat uyarısı yaptığı yiyecekler...

Pediatric's ve Health dergilerinde ki araştırmada tehlikeli yiyecekler sıralamasında sosisli sandviç dikkat çekiyor. Uzmanlara göre 10 yaş altı çocuklar arasında yiyeceğe '      bağlı boğulmalar yüzde 17. ABD'de yapılan bir araştırmaya göre sosisli sandviçten boğulmalar son iki V yılda yüzde 20 ora-f nmda arttı. Doktorlar çocukların sosisi büyük par çalarla ısırdığını ve bu yüzden ölüm lerin meydana geldiğini söyledi.

Mantar türlerine dikkat

Tavuklu mantar soteden mantarlı pizzaya kadar birçok sevilen yemeğin için de bulunan mantarın bazı türleri zehirli olabiliyor. Çukur mantar, Kırmızı mantar ve Sonbahar mantarı olarak bilinen mantarlar karın ağrısı, bulantı ve aşırı susuzluk yapıyor. Uzmanlar mantar seçerken çok dikkatli olmak gerektiğini söylüyor.

Çilek çekirdeği kalbe zararlı

Çalışmalar çilek, yaban mersini ya da kızılcık gibi bazı meyvelerin sağlıklı olduğunu söylüyor. Ancak bu meyvelerin çekirdeği sanıldığı kadar masum değil. Özellikle çilek ve yaban mersininin çekirdekleri kalp atışını yavaşlatıyor hatta durduruyor. Çekirdeklerindeki alkaloidler ölüme kadar götürüyor.

Bu balık çok zehirli

Son günlerde Japon lokantalarındaki menlilerde sıkça gördüğümüz Balon balığı sizi zehirleyebilir. Bu balığın derisi ve belirli organları insanı felç edebilen ve boğulmaya neden olan "tetrodo-toksin" isimli çok zehirli toksiniçeriyor. Sadece bu alanda uzman aşçılar bu balığın zehirli bölümlerini çıkarıp atıyor ve bu balığı yemek için hazırlıyorlar. Bu sebeplerden dolayı bu balık türünü yerken çok dikkatli olmak gerekiyor.

Alerjiniz varsa şoka sokar

Ciddi alerjik reaksiyona yol açan yer fıstığı birçok atıştırmalıkta, yemekte, tatlılarda bulunuyor. Fakat yer fıstığı bazı insanlarda ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor. Ölüme bile neden olabilir.

Elma ve armut çekirdeği tehlikeli

Şeftali, kayısı, erik, elma ve armut gibi gibi meyveler çok lezzetlidir. Fakat, bu meyvelerin kabukları ile yapraklarının yanı sıra çekirdeklerinden de uzak durmalısınız. Çünkü bunlar siyanür üreten "a-migdalin" isimli bileşen içeriyorlar.

Fazla miktarda yenmesi halinde baş dönmesi ve mide bulantısı görülebilir. Uzmalara göre fazla tüketilen çekirdek kan basıncı ile kalp hızında artışa ve böbrek yetmezliğine neden olabiliyor. Bunu takip eden solunum durmasıyla da ölüm gerçekleşiyor.Bu haber 1,068 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,272 µs