En Sıcak Konular

Evli çiftlerin en büyük hatası

25 Nisan 2011 10:01 tsi
Evli çiftlerin en büyük hatası Uzmanlar, evli çiftlerin cinsel hayatlarına damga vuran en büyük yanlışı açıkladı.

O yanlış sekse bir görev gibi bakmak.

Psikolog-Psikoterapist Ebru Sorgun, kadınların ve erkeklerin cinsellikle ilgili yanlış inanışlarının ve önyargılarının, sağlıklı ve doyumlu bir seks hayatının önündeki en büyük engel olduğunu söylüyor.

Arzularınızı bastırmayın

Cinsel sorunları nedeniyle kendisine başvuran kişilerin; cinsellik hakkında konuşmakta zorlandıklarını, yoğun kaygı ve hayal kırıklığı duygusu yaşadıklarını ve birçok yanlış bilgi ya da bilgisizlikle hemen çözüm beklediklerini belirten Ebru Sorgun ekliyor:

“Birtakım önyargılar, kadınların da erkeklerin de cinsel hayatlarına zarar veriyor. Mesela cinsel ilişkiyi eşlerinin başlatması gerektiğini düşünen kadınlar var. Böyle bir kadın, aslında bu arzusunu bastırmaktadır. Birçok kişi için arzulu kadın olmak, kötü kadın olmayı çağrıştırır. Halbuki cinsel arzu, kimseyi kötü yapmaz. Asıl sorun, kişilerin birbirlerini istemedikleri şeyleri yapmaya zorlamasıdır.”

Başka bir problemin de, cinselliği belli kurallar ve kalıplar içinde yaşamaya çalışmak olduğunu belirten Ebru Sorgun, bu konuda şunları söylüyor:

Kalıplara sokmayın

“Arzuyu kalıplara sokmak ve sınırlamak, seksin doğallığını bozar. Cinsellik hakkında konuşmamak ya da birbirlerinin isteklerini bilmemek, çiftler arasında yaşanan ilişkide sıkıntılar yaratır.

Bir insanın her an cinsel ilişkiye hazır olması mümkün değildir. Başka bir nokta da, kadının her zaman erkeğin isteğine cevap vermesi gerektiği, bunun bir görev olduğu inancıdır. Oysa cinsellik, görev duygusuyla gerçekleşen bir eylem değildir. Özellikle evli çiftlerin bunu bilmesi gerekir.

Eğer cinselliğin temeline sadece görev ve üremeyi koyarsanız; haz duygusu geri planda kalır. Cinsellikte en temel dürtülerin arzu ve haz olduğu unutulmamalıdır.”Bu haber 897 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,421 µs