En Sıcak Konular

Çamaşır suyu yerine oksijenli su!

4 Nisan 2011 11:03 tsi
Çamaşır suyu yerine oksijenli su! Çamaşır suyunun zararsız alternatifi: Oksijenli su

Hanımların hiçbiri çamaşır susuz bir hayatı düşünemez. Klozetin içinden çıkan korkunç yaratıkları (mikrobu simgeliyor) gösteren, emekleyen bir bebeğin yerden bir şey alacağını anlayan annenin ‘Duur!' diye bağırdığı reklamlarla da pekiştirilir bu ön kabul.                                  
 

Dezenfekte edilmiş, mikropsuz bir alanda yaşamamız gerektiğine inanıyoruz hepimiz. Sonra da her hafta bir litre çamaşır suyunu bir çırpıda tüketiveriyoruz. O ‘mucizevi sıvı' hayatımızdan çıksa, ailecek mikroplara bulanıp hastalıktan başımızı kaldıramayacağımızı düşünüyoruz. Çamaşır suyunun insana, çevreye ve canlılara ne kadar zarar verdiğini artık bilmeyen yok. Bu ‘öldürücü sıvı'nın gerçek bir muadili var aslında. Ne mi? Hepimizin ecza dolabında bulunan ‘oksijenli su'. Genelde sağlık amaçlı kullanılan oksijenli su (hidrojen peroksit) doğaya oksijen ve su şeklinde parçalanarak karışıyor. İnsana, doğaya zarar vermiyor, tüm temizlik alanlarında da çamaşır suyunun yerini tutuyor.

 Klozetleri, seramik yüzeyleri, duş ve banyo küvetlerini dezenfekte edebilirsiniz.  Bulaşık deterjanınıza birkaç damla ekleyerek ekstra temizlik elde edebilirsiniz.  Büyük soğuk su dolu bir kaba birkaç kaşık ekleyerek sebze ve meyvelerinizi ilaç artıklarından temizleyebilir hem de tazeliklerini korumalarına yardımcı olursunuz.  Çamaşır suyunun yerine kullanabilirsiniz ancak bölgesel lekeleri çıkarmak için uyguladığınızda renklerin solmasını engellemek için hemen su ile yıkamalısınız.  Diş fırçanızı temizlemek için kullanabilir, az miktarda karbonat ile karıştırdığınızda macun hâline getirerek dişlerinizi kuvvetlendirmek, beyazlatmak ve yine ağızda oluşan aftları iyileştirmek için faydalanabilirsiniz.  Spreyli bir kabın içine koyarak mutfağınızda tezgâh üstünü, kesme tahtalarını, ocakları, buzdolabını, blender ve mikserleri temizleyebilirsiniz.  Bir ölçü oksijenli suyu 10 ölçü su ile karıştırıp büyük bir kabın içinde oyuncakları yıkayabilirsiniz.  Bir ölçü oksijenli suya dört ölçü su karıştırarak camlarınızı iz bırakmadan temizleyebilirsiniz.

 Bu haber 2,259 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,712 µs