En Sıcak Konular

İşte depresyonla başetmenin yolları

21 Aralık 2010 10:16 tsi
İşte depresyonla başetmenin yolları Yağışlı ve kapalı havalarla birlikte depresyon kimi bünyelerde etkisini göstermeye başladı. Yapılması gereken ise...

Bursa Özel Bahar Hastanesi doktorlarından Uzman Klinik Psikolog Vildan Kavak, mevsimsel depresyon konusunda dikkatli olunması uyarısında bulundu. Güneşin insanlar üzerinde fiziksel ve ruhsal açıdan olumlu bir etkisi olduğuna dikkat çeken Vildan Kavak, “Güneşli ve sıcak günlerde kendimizi çok daha enerjik ve huzurlu hissederiz. Sıcak günlerin ardından değişen hava birçok insanın ruh halini olumsuz yönde etkileyebilir. Günlerin kısalmaya başlaması, yağışlı ve serin havalar, daha çok kapalı ortamlarda kalmamız nedeniyle duygu durumumuz değişir ve daha depresif bir hale geliriz.” dedi.

Kış aylarında değişen havayla birlikte sabah uyanmakta güçlük, enerji kaybı, yorgun ve bitkin uyanma, konsantrasyon güçlüğü, yorgunluk ve karamsarlık gibi belirtilerin mevsimsel bir depresyonun habercisi olabileceğine dikkat çeken Kavak, sonbahar ve kış aylarında daha çok depresif olunduğunu dile getirdi. Kavak, bunun nedenlerini şöyle sıraladı:

“Mevsimlerin insanların ruh hallerinde değişikliklere neden olduğu, sonbahar ve kış aylarında insanlarda depresif belirtilerin arttığı araştırmalarla kanıtlanmış. Beyindeki epifiz bezi melatonin hormonu üretir. Hormon üretimi karanlık ortamlarda artmakta. Melatonin hormonu insanın fiziki hareketlerini yavaşlatan, uykulu ve dingin yapan doğal bir sakinleştiricidir.

Günlerin kısalması ve güneş ışığının azalması melatonin üretimin arttırarak kişiyi daha az enerjik, yorgun ve isteksiz yapar. Bu da mevsimsel depresyona yol açabilir. Ayrıca kış aylarında vücuttaki seratonin üretiminin azalması da mevsimsel depresyona sebep olabilir.”

Fark edilen fiziksel ve ruhsal değişimlerin bazen somut bir sıkıntıya bağlı da olabileceğine değinen Vildan Kavak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak bazen ortada fark edilen bir sıkıntı olmamasına rağmen huzurlu olamayabiliriz. Yaşadığımız fizyolojik veya psikolojik sıkıntı bizim sosyal ve mesleki yaşamımızı etkiler hale geldiğinde bir uzmana danışmak faydalı olabilir.”

Kavak, bu durumun belirtilerinin; mutsuzluk, ümitsizlik, isteksizlik, kendini değersiz hissetme, suçluluk, karamsarlık duyguları, uykusuzluk veya aşırı uyku hali enerji azalması, iştah azalması veya artması. öfke, kaygı konsantrasyon güçlüğü. intihar, kendine zarar verme düşünceleri olabileceğini anlattı.

Psikolog Vildan Kavak mevsimsel depresyon ile baş edebilmenin ipuçlarını ise şöyle sıraladı:

— Mevsimsel depresyonla baş etmede en önemli yollardan biri mümkün olduğunca gün ışığından faydalanmak

— Kendimizi iyi hissetmediğimiz anlarda arkadaşlarla buluşmak, dışarı çıkmak, gezmek.

— Gerekli olan enerjiyi sağlamak için dengeli ve yeterli beslenmeliyiz.

— Vücudun biyo-ritmini dengede tutmanın en önemli yolu düzenli ve kaliteli uyku uyumaktır.

 — Yaşadığımız sıkıntılı olaylar sonrasında vücutta biriken stres hormonlarını vücuttan atmanın en hızlı yolu egzersiz yapmaktır.

 — Her gün en az yarım saat yürümek veya keyif aldığımız herhangi bir sporla ilgilenmek son derece faydalı olacaktır.

 — Kişinin uzun zamandır yapmadığı veya daha önce denemediği sosyal aktivitelerle ilgilenmesi depresif belirtilerin azaltır.

— Yaşantımızda karşımıza çıkan beklenmedik olaylar ve geçmişteki bu yaşantıların zaman zaman anımsanması ya da gelecekle ilgili kaygılarımız bazen ruhsal enerjimizi azaltır. Bu hastalıktan korunmanın en önemli yolu düşünceleri olumlu ve gerçekçi hale getirmektir.Bu haber 865 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,768 µs