En Sıcak Konular

Ölümler 10 yılda yüzde 28 azaldı

16 Aralık 2010 09:59 tsi
Ölümler 10 yılda yüzde 28 azaldı Uygulanan daha iyi tedavi yöntemleri sayesinde ölümler 1997-2007 arasında yüzde 28 oranında azaldı.

ABD'de kalp hastalığından ölümler, uygulanan daha iyi tedavi yöntemleri sayesinde 1997-2007 arasında yüzde 28 oranında azaldı.

Amerikan Kalp Birliği (AHA) açıklamasına göre aynı dönemde felç nedeniyle ölümlerde daha çarpıcı bir düşüşle, yüzde 47 oranında azaldı.

AHA'nın Circulation dergisinde yayımlanan raporuna göre kalple ilgili sağlık prosedürleri söz konusu 10 yıl içerisinde yüzde 27 oranında artırıldı.

Mayo Kliniği'nden Dr. Veronique Roger, bu rakamları yorumlarken, ölüm oranının azalmasının iyi bir haber olduğunu, ancak henüz kalp hastalığı ve felce karşı zafer kazanılmış olduğunun söylenemeyeceğini belirtti. Roger, bu hastalıklarının risk faktörünün hala çok yüksek olduğunu kaydetti.

Kalp hastalıkları ve felç tedavisinin ABD'de toplam maliyeti 2007 yılında 286 milyar dolar oldu. Bu rakama, sağlık harcamaları ve hastalıklardan kaynaklanan işgücü kaybı dahil edildi.

AHA raporuna göre ABD'de 20 yaş üzeri yetişkinlerin yüzde 33,5'i yüksek tansiyondan şikayetçi. Ülkede erkeklerin yüzde 23,1'i, kadınların yüzde 18,1'i sigara içiyor, 20 yaş üzeri yetişkinlerin yüzde 5'inde yüksek kolesterol var ve yetişkinlerin yüzde 67'sinden fazlası aşırı kilolu. Raporda, tüm Amerikalıların ortalama kalp sağlığının yüzde 20 oranında iyileştirilmesinin, kalp hastalığı ve felçten ölümlerin de yüzde 20 oranında daha azaltılmasının yeni hedef olduğu kaydedildi.Bu haber 557 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,231 µs