En Sıcak Konular

Gül kokulu tedavi

15 Mayıs 2008 22:32 tsi
Gül kokulu tedavi Güle bakmayı, koklamayı, reçelini yemeyi seviyoruz ama bilmediğimiz bir yönü var. Güzel gül bizleri tedavi de ediyor.

Nasıl olur derken, Isparta’nın şirin bir kasabasında buluverdim kendimi. Rüyada gibi adeta!

Eğirdir gölü bir güzel, gül bahçeleri başka bir güzel, güzel ülkemin her köşesi iyilik ve güzellikle dolu yeter ki görmek istesek!

Eğirdir’in Gökçehöyük köyü girişinden itibaren gül kokularıyla karşılıyor sizi. Köyde kaldığınız süre boyunca gül kokusu ile yatıp kalkıyorsunuz.

Cennet ülkemizin “GÜL” diyarı Isparta’da şimdi güller açtı ve hasat zamanı. Gül bahçelerinden yayılan koku insanın ruhunu okşuyor, güller güneş doğmadan toplanmaya başlıyor, gül suyu ve gül yağı üretilen tesise taşınıyor.

Yüceliğin, özelliğin, güzelliğin, sevginin, aşkın, bağlılığın, saflığın, sadakatin, hayatın ve hayatta anlatılamayan duyguların sembolü “GÜL”…

Ona durup bakarsınız, hayran kalırsınız, kokusunu duyunca kanatlanıp uçarsınız…

Her gül kokmaz belki ama duruşunda asalet vardır!

Mevlana Hazretlerinin sesine kulak verip “Gel Ne Olursan Ol Yine Gel” sözüne karşılık yıllar önce ilk ziyaretimde tanıdım gerçek gül kokusunu, Peygamber efendimizin ”S.A.V.” sakalı şerifiyle…

Özel muhafazalı kutunun deliklerinden dışarı sızan o anlatılmaz koku, ruhu aydınlatan, kalbi ferahlatan koku…

Beni “GÜL” aşkıyla gül bahçelerine götürdü!

Gül bahçelerinden topladığım güllerle gül yağı, reçel, sirke, şerbet yapmayı, gül kurusu hazırlamayı öğrendim, güllerin evimize sinmiş güzel kokusuyla uzun zaman huzur bulduk…

Faydaları saymakla bitmiyor

Gülün tarihi çok eskilere dayanır. Gül bitkisinden tıbbi olarak en az 5 bin yıldır faydalanıldığı biliniyor. Eski Mısır, Yunan ve Roma Medeniyetlerinde gülden tıbbi olarak faydalanıldığını biliyoruz.

Osmanlı hekimleri de gülü tıbbi olarak kullanmışlar.                                

Gül meyvesinden elde edilen ekstreler güçlü bir antioksidandır; kanda serbest radikalleri
zararsız hale getirir ve hücre yaşlanmasını önler.

C vitamini, quersitrin ve gallik asit gibi bioflavanoidler ve tanenler bakımından zengin olan bu ekstreler ayrıca çevresel stres faktörlerine karşı bağışıklık sistemini de güçlü tutar. C vitamini dışında A vitamini de içeren gül meyveleri aynı zamanda sağlıklı deri gelişimine de destek olur. Doğal bir lif kaynağı olan pektinler, gül meyvelerinden elde edilen ekstrelerin özellikle mide ve sindirim rahatsızlıkları için de kullanılmasını mümkün kılar.

Taze gül çiçeklerinden üretilen gül reçeli ve gül şurubu da besin değeri yüksek olan gıda maddeleridir. Gül çiçeklerinden damıtılan gül yağı, kendine has gül kokusunu veren uçucu yağ bileşenleri nedeniyle çok pahalı parfümlerin ana ham maddelerinden birisidir. Gül yağı ayrıca antibiyotik etkilidir; patojenik birçok bakteri üzerinde öldürücü etkisi vardır.

Damıtma sırasında yan ürün olarak elde edilen gül suyu kozmetikte cilt bakım toniği,
geleneksel tıpta ateş düşürücü (anti-inflammatory), antiseptik ve mide rahatsızlıklarını giderici, gıda endüstrisinde koku ve tat verici olarak (örneğin güllaç ve gül lokumu üretiminde) yaygın şekilde kullanılmaktadır. Gül yağı katılarak hazırlanan gül sirkesi hem iyi bir ateş düşürücü, hem de ağrı dindiricidir. 

Mustafa Kemal Atatürk'ün karaciğer ve karın ağrılarına karşı, Kılıç Ali Paşa'nın annesi tarafından gönderilen gül sirkesi çok iyi gelmiştir.

Nihal Doğan
iyilikgüzellik özel
Bu haber 2,049 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,717 µs