dikkat! | " /> dikkat! | "/>

En Sıcak Konular

Mama Sandalyesi alırken dikkat!

30 Kasım 2010 10:26 tsi
Mama Sandalyesi alırken dikkat! Bebeklerin mama sandalyesinde oturacağı yaş dönemini hem sizin hem de çocuğunuz için daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Mama sandalyesi, hem anne babalar için hem de bebekler için beslenme saatlerinin rahat geçmesini sağlayan önemli bir gereç. Bunun yanı sıra bebeğin sofrada ailesiyle birlikte oturmasını ve ailece sosyalleşmeyi sağlıyor. Ancak anne babaların hatalı davranışları nedeniyle bebekler 'mama sandalyesi sendromu' yaşayabilirler. Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar, bu durumu atlatmanın yollarını anlattı.

MÜDAHALE ETMEYİN

Bebeğiniz kendi başına oturup da kaşıkla yemek yemeye başladığı andan itibaren artık bir mama sandalyesine ihtiyacınız var demektir. Sağladığı kolaylıklar kadar zorlukları da bulunan mama sandalyesi, bebeğiniz için "Artık ben de sizinle aynı masadayım" mesajıdır. O yüzden, bu süreci fotoğraflamayı unutmayın.

Bu süreç, bebeğinizin besinleri dokunarak, koklayarak, dökerek, kıyafetlerini lekeleyerek, hatta saçlarına sürerek keşfettiği bir dönemdir. Bebeğiniz hangi yiyecekten ne kadar ve nasıl yemek istediğine artık kendisi karar verir. En doğrusu, bu süreçte çok müdahaleci olmamaktır.

ZAMANI ÖNEMLİ

Bebeğiniz, 6-7 aylıkken oturmaya başlayacağı mama sandalyesini, 36'ıncı ayına dek kullanabilir. Bebeğiniz artık dik bir biçimde oturabilir ve aynı zamanda ek gıdalara geçiş yapabilir. Birçok çocuk, 2 yaşından itibaren yemek seçmeye başlar ve özgürlüğünü ilan eder. Her gıdayı ağızlarına götürürler. Aslında bu bir tür keşiftir.

BUNLARA DİKKAT EDİN!

Bebeğinize yemek yedirirken mama sandalyesini televizyonun karşısına konumlandırmayın. Televizyon bağımlılığı oluşabilir.

Yemeğini yedirirken yiyeceklerin isimlerini ve renklerini söylemeniz bebeğinizin algısını geliştirir, severek yemesini sağlar.

Yiyecekler için kırılmaz tabak, çatal, kaşık kullanmanız daha güvenli olacaktır.

Farklı yiyecekleri ayrı kaplarda yedirmek lezzet algılaması açısından önemlidir.

Yemek yemeyi sevmelerini sağlamak için biraz yaratıcılık yeter. Yiyecekler ile yapacağınız şekiller ilgisini çekecek ve keyifli olmasını sağlayacak.

internet haberBu haber 848 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,491 µs