En Sıcak Konular

Bakanlıktan 'biberon' açıklaması

29 Kasım 2010 10:14 tsi
Bakanlıktan 'biberon' açıklaması Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yazılı bir açıklama yapıldı.

Sağlık Bakanlığı, Avrupa Birliği Sağlık ve Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğünün yeni aldığı kararla Avrupa Birliği ülkelerinde 1 Mart 2011 tarihinden itibaren Bisfenol A içeren biberonların üretiminin yasaklandığını, 1 Haziran 2011 tarihinden itibaren de satışına izin verilmeyeceğini açıkladığını duyurdu. Sağlık Bakanlığı, bu son gelişmeyi bilim kurulunu toplayarak en kısa sürede değerlendireceğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, BPA olarak isimlendirilen Bisfenol A maddesinin, biberonlar dışında saydam, sert plastik kapların imalatında, yiyecek ve içecek kutularının iç yüzey kaplamalarında kullanıldığı ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bisfenol A maddesinin yiyeceklerle temas eden kaplarda kullanılmasına belirli ölçülerde izin verilmiş ve biberonlarda bulunabileceği miktar Avrupa Birliğinde de kullanılan TS EN 14350 standardı ile sınırlandırılmıştı.

Avrupa Birliği Sağlık ve Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü, yeni aldığı kararla Avrupa Birliği ülkelerinde 1 Mart 2011 tarihinden itibaren Bisfenol A içeren biberonların üretiminin yasaklandığını,; 1 Haziran 2011 tarihinden itibaren de AB ülkelerinde bunların satışına izin verilmeyeceğini açıkladı.

Konunun, uluslararası örgütlerle işbirliği içerisinde, büyük bir ciddiyetle yakından takip edildiğini 31 Temmuz 2010 tarihli açıklamamızda duyurmuştuk.

Bakanlığımız, bu son gelişmeyi ilgili bilim kurulunu toplayarak en kısa sürede değerlendirecektir. Bu değerlendirmenin sonucu kamuoyuyla paylaşılacaktır.''

 Bu haber 756 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,388 µs