En Sıcak Konular

Facebook bağımlıları için klinik açıldı

27 Kasım 2010 22:23 tsi
Facebook bağımlıları için klinik açıldı Facebook yüzünden 3 bin kişi tedavi görüyor...

Sırbistan'ın Novi Sad kentinde sosyal paylaşım sitesi Facebook'un "like" (beğen) bağımlıları için rehabilitasyon kliniği açıldı.

Güneydoğu Avrupa'nın bu yönde tedavi sunan ilk kliniği, dün bağımlıları kabul etmeye başladı. Novi Sad'da kurulan Prima Kliniği Başhekimi Dr. Dragan Stefanoviç, gazetecilere yaptığı açıklamada, "like" bağımlıları için hizmet verecek merkezde, rehabilitasyon süresinin enaz bir ay olacağını ve tedavinin devamına hastanın durumuna göre doktorların karar vereceğini kaydetti.

Dr. Stefanoviç, Facebook kullanıcılarından "like" bağımlılığının günden güne ciddileştiğini ve böyle bir kliniğin açılmasının yardıma ihtiyaç duyanlar açısından önemli olduğunu vurguladı. Klinik dün ilk kez bağımlıları kabul etmeye başladı.

Kliniğe başvuran ve ismi açıklanmayan 33 yaşındaki Sırp kadın, başlangıçta "like"ların zararsız olduğunu düşündüğünü, ama zaman ilerledikçe onları önemsemeye başladığını ve Facebook arkadaşları tarafından sadece en çok "like" alabilecek linkler paylaştığını belirtti.

Aynı kadın, sonraki aşamada ise arkadaşlarının paylaşımlarına benzer içerikli linkler yükleyip kimin daha fazla "like" aldığı rekabetine girdiğini de kaydetti.

Bu arada, Sırbistan kamuoyu "like" bağımlılığı sorunuyla ilk defa üç ay önce karşılaştı. Yaklaşık 3 ay önce Facebook'taki bir iletisine 20 dakika boyunca kimse "like" göndermediği için genç bir kız bileklerini keserek intihar girişiminde bulunmuştu.

Hastaneye kaldırılan genç kız, doktorların müdahalesi sonucu kurtarılmıştı. Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre "like" bağımlısı kategorisinde bulunanlardan yaklaşık 3 bini Sırbistan'da yaşıyor ve bu sayının önümüzdeki iki yıl içerisinde dört katına çıkabileceğine dikkat çekiliyor.Bu haber 766 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,566 µs