İlaç içenler bunlara dikkat! | " /> İlaç içenler bunlara dikkat! | "/>

En Sıcak Konular

İlaç içenler bunlara dikkat!

26 Kasım 2010 09:02 tsi
İlaç içenler bunlara dikkat! Her yıl 1,5 milyon insan yanlış ilaç kullanımı nedeniyle hasta olurken 100 bin kişi de hayatını kaybediyor.

Ancak bu ölümlerin önlenebileceğini söyleyen uzmanlar, insanların kendisini koruması gerektiğini belirtiyorlar.

İşte birçok insanın yaptığı tıbbi hatalar:

Benzer isimleri nedeniyle iki ilacı karıştırmak: Bu durum herhangi bir anda olabiliyor. Belki de doktorun el yazısı okunmayabiliyor. Bu nedenle eczanede ilaç isimleri sisteme yanlış giriliyor. Rapor edilen tüm yanlışların yüzde 25'i benzer ilaç isimlerinin karıştırılmasından kaynaklanıyor.

Bundan nasıl kaçınırız? Doktorunuz yeni bir ilaç yazdığında, doktordan ilacın tam ismini ve kullanım miktarını öğrenin. Eczanede ilacınızı alırken de ilacın isminin, dozunun ve kullanma talimatlarının reçetedeki ilaçla aynı olduğundan emin olun.

Birbirlerinin yanetkilerini artarın 2 ya da daha fazla ilaç almak: Her ilacın potansiyal yan etkileri vardır. Fakat problemler aynı anda 2 ya da daha fazla sayıda ilacı içtiğinizde ortaya çıkar. Çünkü bu ilaçlar birbiriyle etkileşime geçebiliyor ve yan etkilerini artırabiliyor. En yaygın yan etkiler kan basıncının artması ve baş dönmesidir.

Nasıl korunursunuz? Yeni bir ilaca başladığınızda ilacın potansiyel yan etkileri hakkında doktorunuza veya eczaneye danışın.

Benzer özelliklere sahip ilaçlardan aşırı dozda almak:

Örneğin ağrınızı kesmek için bir ilaç alıyorsunuz, bunalım sorununuz için bir başka ilaç içiyorsunuz ve bir diğeri de uyku hapı gibi bir ilaç olsun. Bunların hepsi yatıştırıcıdır ve birlikte alındıklarında etkisi zehirleyicidir. Bunun yanında antihistamin gibi reçetesiz satılan ilaçlar, öksürük ve soğuk algınlığı şurupları ile OTC uyku haplarını birlikte içerseniz özellikle daha genç yetişkinler gibi ilaca bağlı ölüm riskiyle karşılaşırsınız. Bu durumdan kaçınmak için: Reçetesiz satılan ilaçların üzerinde bulunan risk listesinin bulunduğu uyarılara dikkat edin.

Anahtar kelimeler uyku hali, mide bulantısı, mayışma, sedasyondur. Bunları gördüğünüzde ilaçları içmeden önce eczaneye ya da doktora danışın.

 Yanlış doz almak: Doktorlar ilaçları uygun ölçülerde içmemiz için gramla ölçerek verirler. Bu durumla genellikle hastanelerde karşılaşılır. Şeker hastalığının tedavisinde kullanılan İnsülin, en fazla doz hatası yapılan ilaçtır.

Bu durumdan nasıl korunursunuz? Doktorunuzun verdiği reçeteyi iyi okuduğunuzdan emin olun. Özellikle de ilacın dozunun yazıldığı bölümün açık ve okunur olmasına dikkat edin.

Kaynak: Zaman OnlineBu haber 1,206 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,563 µs