En Sıcak Konular

Devedikenin bilinmeyen faydaları

24 Kasım 2010 10:53 tsi
Devedikenin bilinmeyen faydaları Devedikenin bilinmeyen faydaları

Karaciğer ve Şifası Deve Dikeni/Bilimsel adı: Silybum marianum, devedikeni tohumu.

Yöresel adları: Akkız, deve kengeri, kengel, kıbbun, meryemana dikeni, sütlü kengel, şevkülmeryem, uslu kenger.

Karaciğeri tüm zehirli ve zararlı maddelerden arındırır, karaciğer hücrelerinin yenilenmesini (regenerasyon) destekler, en ağır karaciğer hastalıklarında bile gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Kullanım biçimi: Havanda hafifçe ezilmiş bir tatlı kaşığı dolusu tohum, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3 bardak taze demlenmiş çay, sabah aç karnına, öğlen yemeğinden yarım saat önce ve yatmadan yarım saat önce birer bardak olmak üzere, soğutulmadan ve yudumlanarak içilir.

Bilinen Bileşimi : Silymarin, uçucu yağ, tyramin, flavonit, histamin, reçine, amine, albumin, agmatin, yağ.

Özellikleri : Mide güçlendirici, iştah açıcı, karaciğeri güçlendirici, kuvvet verici, süt artırıcı, hazmı kolaylaştırıcı, safra akışını düzenleyici.

Önerilen Hastalıklar : İçindeki silymarin maddesi nedeniyle karaciğerin ilacıdır, zehirlenmelerde, sıtma, iştahsızlık, sarılık, alkol etkisiyle burnu ve yüzü kızarmış insanların bu rahatsızlıklarını karaciğerin tahribatını onararak geçirir...

Güçsüzlük, safra ve karaciğer hastalıkları, idrarda yanma, bulanık ve tortulu idrar, idrarı tutamama, aşırı adet.

Bugün tıbbın aciz kaldığı karaciğer rahatsızlıklarının ilacı bu dikendir.

Bunlar bize Horladığımız hiç önem vermediğimiz, çiğneyip geçtiğimiz bitkilerin dahi boş yere yaratılmadığının ve ALLAH'ın sonsuz ilim ve hikmet sahibi olduğunun bir delili olsa gerek.

Kullanım Şekli ve dozu : 1 yaprak, 1 küçük kök yada 3 tutam tohumu 1 litre suda birkaç dakika kaynatarak günde 3 defa yemeklerden önce 1’er çay bardağı içilir.

ANCAK...

Arkadaş tavsiyesi ile kaynattığı bitkinin suyunu içen adam yoğun bakıma alındı.

Bursa'da hemoroid hastalığı olan 66 yaşındaki Mehmet Bahçeci, halk arasında 'devedikeni' olarak bilinen bitkiyi kaynatıp, suyunu fazla içince fenalaştı. Yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan 9 çocuk babası Bahçeci'nin sağlık durumu ciddiyetini koruyor.

Merkez Osmangazi ilçesi Kemerçeşme Mahallesi'nde oturan ve 2 yıldır hemoroid hastalığı bulunan Mehmet Bahçeci'ye, bir arkadaşı tedavi için halk dilinde 'devedikeni' olarak bilinen bitkiyi kullanmasını önerdi.

Memleketi Hatay'daki akrabalarından bitkiyi isteyen Bahçeci önceki gün kargo ile gelen bitkileri kaynatıp, suyunu içti. Yoğun miktarda kaynattığı bitkinin suyundan iki bardak içen Mehmet Bahçeci evinde 3 yaşındaki torunu Ayça'yı severken aniden rahatsızlanıp yatağın üzerine düştü.

Eşi 68 yaşındaki Refika Bahçeci ve kızı Medine Yaşar tarafından özel bir hastaneye kaldırılan Mehmet Bahçeci'nin bitki zehirlenmesi nedeniyle rahatsızlandığı, bilincinin kapandığı belirlendi. Yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Bahçeci'nin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Eşinin ilk önce şaka yaptığını sandıklarını kaydeden Refika Bahçeci, "Dili boğazına kaçtı, sonra hastaneye götürdük. Doktorlar, yaşlı olması nedeniyle bitkinin beynine etki yaptığını söylediler" dedi.

Medine Yaşar ise babasının arkadaşlarının tavsiyesi üzerine ilk kez bu bitkiyi kullandığını söyledi.

bugünBu haber 1,185 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,369 µs