5 hayati soru... | " /> 5 hayati soru... | "/>

En Sıcak Konular

Kırmızı ette 5 hayati soru...

23 Kasım 2010 10:20 tsi
Kırmızı ette 5 hayati soru... Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar, kırmızı etin fayda ve zararları konusuna farklı bir yaklaşım getirdi.

Kanar, sorunun kırmızı ette değil, ne kadar ve nasıl yenmesi konusunda olduğunu vurguladı. Kırmızı eti bu bayram aklamaya ne dersiniz?Mangalda cızlayan biftekler, fırında pişen köfteler, sapından tutulup yenilen pirzolalar... Çoğu kişinin sevdiği, özlem duyduğu yiyeceğimiz, kırmızı etler...

Ama ne yazık ki bu yemekleri yemeğe artık korkar olduk. Çünkü onlar kötü, onlar hasta yapıyor. “Artık hiç kırmızı et yemiyorum. Zor oldu ama hayatımdan çıkardım ve çok sağlıklıyım” ne yazık ki sıklıkla duyduğumuz cümleler oldu. Asıl sorunun kırmızı ette olmadığı, ne zaman ve ne kadar yenmesi gerektiğini bilmememizde olduğu ise dillendirilmeyen gerçek.

Bu gerçekten yola çıkarak Beslenme ve Diyet Uzmanı Elvan Odabaşı Kanar’ın kırmızı etle ilgili bilgilerini aktaralım.... “Vücudumuzda sentezlenmeyen, dışarıdan alma zorunluluğumuz olan besin maddelerinin çoğu hayvansal kaynaklıdır. Yetersiz alındığında sağlığımızı ciddi şekilde olumsuz etkilediği ise kanıtlanmıştır. Hayvansal kaynaklı besinler içinde üzerinde çok tartışılan, sürekli yazılıp çizilen ve bir nevi, üzerine çamur atılan besin grubu ise kırmızı etlerdir.

VÜCUDUN YAPI TAŞI

Proteinler vücudumuzun yapı taşıdır ve her insanın günlük olarak kilosu başına 0-8-1 gram kadar protein alması gereklidir. Kırmızı etler de diyetimizin kaliteli protein kaynaklarıdır. Vücudumuz etteki proteinin yüzde 80-90’ını kullanabilmektedir. Bu da gerçekten önemli bir miktardır. Demir vücudumuz için besinler ile alınması elzem olan mineraldir. Yetersizliğinde halsizlik, uyku hali, baş dönmesi, mide bulantısı, entelektüel kapasitede azalma gibi sorunların yaşandığı kansızlık tablosu ile karşılaşılmaktadır. Ülkemizde ne yazık ki özellikle kadınlar ve çocuklar arasında 2 kişiden 1’i demir yetersizliği ile baş başadır. Peki diyetimizin demir kaynağı nedir diye baktığımızda en zirvede kırmızı eti görmekteyiz.

ÖNEMLİ BİR VİTAMİN B12

Yetişkin bir bireyin günlük 10- 18mg kadar demir gereksinimi vardır. Diyetimizde kırmızı etin olmadığı durumlarda bu gereksinimi karşılayabilmemiz oldukça zordur. Vitamin ve mineraller vücudumuza enerji sağlamazlar. Ancak bu maddeler vücudumuzdaki bütün reaksiyonların kusursuz bir şekilde gerçekleşebilmeleri için gerekli olan maddelerdir. B12 vitamini de bu maddelerden bir tanesidir. Özellikle damar kalitesini artırmak ve hafızamızı güçlendirmek, sinir sistemimizi korumak için bu vitamine ihtiyacımız vardır. B12 vitamini kırmızı ette bol miktarda bulunur. Ayrıca çinko, magnezyum, fosfor gibi minerallerimiz de kırmızı ette bulunmaktadır.

NE KADAR SIKLIKLA TÜKETMELİYİZ?

Sağlıklı bir beslenmede kırmızı ete yer ayırmak önemlidir. Kırmızı eti haftada 2-3 defa 200-300 gr kadar tüketmek gereksinimlerimizi karşılamaya yetecektir. Günlük porsiyon miktarı bir bayan için 100-120 gr, bir erkek için ise 120-150 gr civarında olmalıdır.

ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Etimizi güvenilir bir yerden temin etmeye özen göstermeliyiz. Alınan et parlak kırmızı renkte olmalıdır. Market ya da kasap reyonunda saklandığı rafın ısısı 2° C 'den düşük olmalıdır. Özellikle kıyma alırken kıymanın o anda çekilmiş olması önemlidir. Kıyma haline getirilmiş bir ette bakterilerin temas edebileceği yüzey alanı arttığı için mikrobiyolojik açıdan daha riskli hale gelmiş demektir. Bunun için kıyma alınacakken o anda çektirilmesi ve soğuk bir yerde saklanması gereklidir.

NASIL PİŞİRMELİYİZ?

Kırmızı etler yağsız ya da az yağlı olarak tercih edilip fırında, ızgarada ya da tencerede haşlama olarak pişirilip tüketilmelidir. Izgara et pişirirken dikkat edilmesi gereken konu ateş ile etin uzaklık mesafesidir. Ateş ile et arasında en az 15 cm mesafe olmalıdır. Aksi taktirde etin yanmasına ve kanserojen öğelerin açığa çıkmasına neden olacaktır.

NASIL TÜKETMELİYİZ?

Kırmızı et tüketilecek öğünde, özellikle demir içeriğinden faydalanabilmek için C vitamini de bulunmalıdır. Bunu en pratik şekilde sağlayabilmek için ya limonlu bir salata ile ya da 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu ile beraber tüketmelidir.

KOLETEROLÜ OLAN KIRMIZI ET YİYEBİLİR Mİ?

Vücut kolesterolümüzün iki adet kaynağı vardır. Bunlardan biri diyetimizdeki hayvansal kaynaklı ürünlerden aldığımız kolesterol, bir diğeri de karaciğerimizde sentezle-nen kolesteroldür. Eğer diyet kolesterolü eksik alınırsa karaciğerimizin sentezleyeceği kolesterol miktarı artacaktır. Bu geri bildirmeli sistemi olan kolesterol mekanizmamızın bozulmaması için günlük olarak diyetimizde belli miktar kolesterol almalıyız. Kolesterol problemi olan kişilerin günlük 200 mg kolesterol ihtiva eden hayvansal kaynaklı ürün tüketmeleri gerekir. Kırmızı etin miktarını ayarlayarak günlük 200 mg kolesterolü aşmadan tüketiminde herhangi bir sakınca yoktur.

Kolesterol ve tansiyon problemi yaşayan bireyler için önerimiz haftada 2 gün kırmızı et tüketmeleri ve et tercihini dana veya kuzu etinden yana kullanmalarıdır. İnsanların senelerden beri tüketmekten korktuğu kırmızı et, yaşamımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmemiz için tüketmemiz gereken yiye-ceğimizdir. Kurban bayramının yaklaştığı bugünlerde etimizi ağız tadı ile tüketebilmemiz için sadece nasıl pişirilip ne kadar tüketmemiz gerektiğine dikkat etmeliyiz.

bugünBu haber 1,193 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,630 µs