En Sıcak Konular

Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin!

12 Kasım 2010 11:03 tsi
Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin! Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede kullanılan destekleyici ürünler

Bağışıklık sisteminin tıbbi ismi İmmun Sistem olup, temel işlevi vücudun enfeksiyonlardan ve vücuda zarar verebilecek hücresel değişikliklerden korumaktır. Bağışıklık sistemini oluşturan organ ve yapılar; dalak, kemik iliği, lenf bezleri, timus bezi ve bademciklerdir. Bağışıklık sistemi, mikrobik canlılara karşı antikor ismi verilen ve bu canlıların ortadan kaldırılmasını, vücuda zarar vermesini engelleyen maddeler salgılar. Bu antikorlar, genellikle mikrop vücuda ilk girdiğinde üretilmekte ve ikinci girişinde enfeksiyon gelişimini engellemektedirler.

AİDS ve lupus gibi bazı hastalıklarda, kan kanserlerinin çoğunda ve ileri evre kanserlerin çoğunda bağışıklık sisteminde ciddi bozukluklar oluşabilmektedir. Ayrıca aşırı stres gibi psikolojik veya soğuk hava gibi fizyolojik değişikliklerde de normal insanlarda bağışıklık sistemi zayıflayabilmektedir. Bu nedenle mikroplara karşı direnç azalır, savunma bozulur ve kolaylıkla enfeksiyon gelişebilir. Bağışıklık sisteminin desteklenmesinde yaşam değişiklikleri yapılmalıdır. En basit yaşam değişiklikleri düzenli olarak ellerin yıkanması, sağlıklı beslenme, vücut ağırlığının kontrol altına alınması ve düzenli egzersiz yapılmasıdır. Şeker gibi besinler beyaz kan hücrelerinin mikropları öldürme yeteneğini azaltır. Alkol ve yağdan zengin beslenme bağışıklık sistemini bozmaktadır.

Günümüzde bağışıklık sisteminin desteklenmesinde bir çok doğal ürün kullanılabilmektedir. Aşağıda bunlardan bahsedilmektedir.

Asidofilus: normalde yoğurt ve kefir gibi ürünlerde bulunan, destekleyici ürün preparatları da bulunan bir bakteridir. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemimize yardımcı olmaktadır.

A vitamini: cilt ve mukozaların sağlam olmasını, mikropların buradan vücuda girmesini engeller. Destekleyici olarak kullanılması enfeksiyonlara karşı direnç kazanılmasını, ishal ve kızamık gibi hastalıklarda daha hızlı iyileşme olmasını sağlayabilir.

C vitamini: vücutta interferon isimli bağışıklık sisteminin önemli maddelerini arttırarak grip gibi virus enfeksiyonlarına karşı vücudun direncini arttırır. Az miktarda alınsa bile hastalığın şiddetini ve süresini azalttığı saptanmıştır. Bazı çalışmalarda hepatit gibi enfeksiyonların riskini azalttığı saptanmıştır.

Çinko: destekleri, bağışıklık yanıtını uyarmaktadır. Soğuk algınlığı başlar başlamaz çinko pastillerinin alınması hastalığın süresini ve şiddetini azaltmaktadır. Enfeksiyonlara karşı koruyucu olup olmadığı bilinmemektedir.

Astragalus: romatoid artrit ve lupus gibi hastalıklarda otoimmuniteyi azaltarak vücudun hasar görmesini azaltır. Kanser hastalarında ise bağışıklık sistemini uyarır.

Cat’s claw: bazı bileşenleri bağışıklık sistemini uyarır. Ayrıca romatoid artritte enflamasyonu baskılar.

Ekinezya: bağışıklık sistemini desteklemektedir. Enfeksiyonlardan koruyucu veya tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Hastalıklarla savaşan öldürücü beyaz hücrelerin sayısını arttırmaktadır. Hem kendi etkisi hem de diğer tedavilerin etkisini arttırıcı özelliği nedeni ile yararlı olmaktadır. Fakat uzun süreli kullanıldığında bağışıklık sistemi üzerine olumsuz yan etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır.

Yeşil çay: antibakteryal özelliği olup bağışıklık hücrelerinin yapılmasını uyarmaktadır.

Ender SARAÇ'tan METABOLİZMAYI CANLANDIRAN ÇAY


Yeşil çayın metabolizmayı olumlu etkilediği ve zayıflamaya yardımcı olduğunu biliyoruz. Size vereceğim özel formülle metabolizmanızın canlanmasına katkıda bulunabilirsiniz. Bu çayı günde 3-4 fincana kadar içebilirsiniz. Ancak içine şeker veya tatlandırıcı koymayacaksınız. Eğer herhangi bir tatlı tadı almadan içemiyorsanız tıpkı eskilerin yaptığı gibi ağzınıza 3-4 adet kuru üzüm alarak içebilirsiniz.


MALZEMELER :

- Her fincan için yarım tatlı kaşığı kaliteli yeşil çay veya 1 poşet yeşil çay
- 1 Küçük poşet mate
- Parmak ucu kadar kabuk tarçın
- Çeyrek tatlı kaşığı biberiye

HAZIRLANIŞI :

1 bardak suyu kaynatın ve içine bu karışımı koyun. Sadece 30 saniye kadar kaynatın, sonra 3 dakika demleyin ve süzün İçine bir dilim limon koyun ve sıcak için. Çok aç olmamak şartıyla çayı aç karnına da içebilirsiniz.


Diyet Notları :

* Günde 2-2,5 litre su tüketin.
* Ara öğünleri atlamayın.
* Yemekle birlikte su içmeyin.
* Genel olarak yemekten 15-20 dakika sonra sıcak su veya diğer sıvıları içmeye başlayın.
* Akşam yemeklerini mümkün oldukça hafif ve erken yiyin.
* Gece öğününü akşam yemeğinden 1,5-2 saat sonra yiyin.
* Gün içinde mutlaka bir küçük şise maden sodası için. (2'de olabilir.)

• Meyankökü: diğer bitkisel tedavilerin etkinliğini arttırmak için Çin tıbbında uzun süredir kullanılmaktadır. Arttırıcı etkisinin temelinde bağışıklık sistemini uyardığının yattığına inanılmaktadır. T hücreleri ve interferonların yapımının uyarılması dahil bir çok yolaktan bağışıklık sistemini aktive etmektedir. İlaçlarla etkileşimi olması nedeni ile dikkatli kullanılmalıdır.

Prof. Dr. Erkan Topuz'dan MEYAN KÖKÜ NASIL KULLANILIR

Meyan kökünü nasıl tüketmem gerekiyor?

Aktardan bir miktar meyan kökü aldım. Acaba çiğnemem mi, yoksa kaynatıp suyunu mu içmem gerekiyor? M.İ.

CEVAP :

Meyan kökünü mutlaka toz haline getirin, daha sonra 1 çorba kaşığı tüketin. Vücutta tuz tutarak ödeme yol açtığı için meyan kökünü 2 ay kullandıktan sonra 3 ay dinlenin.

Böbrek, şeker, tansiyon, kalp hastasıysanız meyan kökü kullanmayın. Meyan kökü çok şifalıdır. Bazı çalışmalarda, mide ülserlerini tedavi eden ve asidi ortadan kaldıran ilaçlarla eş değer hatta üstün bulunmuş. Hayvan çalışmalarında mide kanseri ve ülserinden koruduğu gösterilmiş. Ayrıca prostat ve akciğer kanserlerinden de koruyor ve bu kanserlerin tedavisi sırasında yararlı etki gösteriyor.

• Kurtbağrı meyvesi, tümörün büyümesinin baskılanması dahil bağışıklık sistemini uyarıcı etkileri vardır. Beyaz kan hücrelerini arttırmaktadır.

• Maitake mantarı: bağışıklığı uyarmakta ve vücudun kanser hücrelerini kontrol altına almaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

• Shiitake mantarı: interferon üretiminin arttırılması yönünde beyaz kan hücrelerini uyarmaktadır. Laboratuar çalışmalarında bağışıklık sistemini uyardığı saptanmıştır.

• MGN-3: pirinç kepeğinden elde edilen doğal üründür. Bağışıklık sistem yanıtını ve doğal öldürücü hücreleri öldürdüğü saptanmıştır. Bu konuda yapılan yayınlar yetersiz olmakla birlikte MGN-3’ ün kanser, AİDS ve diğer bağışıklık yetersizliklerde yararlı olabileceği düşünülmektedir.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin
150 gr Zencefil
150 gr Zerdeçal
100 gr Tarçın
100 gr Karabaş Otu
150 gr Isırgan Tohumu
100 gr Bamya Tohumu
100 gr Turp Tohumu
150 gr Üzüm Çekirdeği tozu
100 gr Nar Çekirdeği
1 kg Arı sütü
2 cc Polen
2 kg Bal

NOT: Eğer şekeriniz varsa 2 kg bal yerine 2 kg yoğurt koymalısınız

Doç.Dr. Canfeza Sezgin

xprodoksitBu haber 1,765 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,946 µs