9 gıda | " /> 9 gıda | "/>

En Sıcak Konular

Kanserle savaşan 9 gıda

12 Kasım 2010 10:54 tsi
Kanserle savaşan 9 gıda Kanserle savaşta size yardımcı 9 gıda...

Kırmızı acı biber ve Jalapenos (Güney Amerika'da yetişen ve Meksika yemeklerinde kullanılan acı bir biber cinsi): Bu biberlerde bulunan kapsaisin isimli maddenin kanser hücrelerini yok etme özelliği bulunuyor.

Avokado: Glutation isimli antioksidan bakımından zengin olan avokadodaki bu madde vücuttaki serbest radikallere saldırıyor. Ayrıca avokadoda bol miktarda potasyum ve beta-karoten bulunuyor.

Havuç: Görmeniz için oldukça faydalı olan havuç ayrıca kansere karşı da etkilidir. İçinde bulunan beta-karoten akciğer, gırtlak, mide, bağırsak, prostat ve göğüs kanseri gibi birçok kanser riskini azaltmaya yardım ediyor. Ancak, bazı araştırmalar özellikle sigara içenler gibi yüksek risk grubundaki kişilerin aldığı beta-karoten takviyeleri ile akciğer kanseri arasında ilişki olduğunu gösteriyor.

Keten tohumu: Antioksidanlar gibi sağlıklı besin öğeleriyle dolu olan keten tohumu vücutta kanserle ilgili değişiklikleri engelliyor. Ayrıca yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri içeren keten tohumu, göğüs ve kolon kanserine karşı koruma sağlıyor.

Sarımsak: Bağışıklık sisteminizi desteklemeye yardım ediyor ve kansere yol açan maddeleri parçalıyor. Sarımsakta bulunan allium bileşeni, hücrelerinize giren kanserojenleri engelliyor ve tümör gelişimini yavaşlatıyor. Çalışmalar, sarımsak tüketiminin mide ve kolon kanseri riskini düşürdüğünü gösteriyor. "American Journal of Clinical Nutrition" isimli tıp dergisinde yer alan habere göre, sarımsak takviyesi ilaçlar ise aynı etkiyi göstermiyor. Bu nedenle sarımsağı doğal şekliyle yemeniz gerekiyor.

Yeşil çay: Birçok çalışmaya göre, yeşil çay her derde devadır. Yeşil çayın cilt, yemek borusu, mide, kolon, pankreas, akciğer, prostat, mesane ve göğüs kanserini önlemeye yardımcı olduğu biliniyor. Polifenoller içeren bu çay antioksidan özelliklere sahiptir. Çalışmalar, polifenollerin tümörlere giden kan desteğini keserek kanserli tümörleri durdurduğunu ya da önlediğini gösteriyor.

Meyan kökü: Çalışmalar bu bitkinin prostat kanserini önlemede yardımcı olduğunu gösteriyor. Çünkü, meyan kökünde bulunan glycyrrhizin isimli madde bu olayda etkili rol oynuyor. Ancak, yüksek tansiyonunuz varsa bu bitkiyi kullanmayın. Meyan kökü şurubu ya da şerbeti aynı etkiyi göstermediği için kökün kendisini yemeniz gerekiyor.

Biberiye: Çalışmalar, biberiyenin hayvanlarda göğüs ve cilt tümörlerinin gelişimini engellemeye yardım ettiğini gösteriyor. Ancak, araştırmalar henüz insanlar üzerinde yapılmadı. Fakat, biberiyenin altüst olmuş midenin tedavi edilmesi, sindirim sistemi bozuklukları ve baş ağrısı gibi tıbbi kullanımlarda uzun bir geçmişe sahip olduğu da biliniyor.

Zerdeçal: Anti-inflamatuar özelliğe sahip olan zerdeçal, iltihapla ilişkili enzimlerin (özellikle bağırsak ve kolon kanserinde etkili olan) üretimini yavaşlatmaya yardım ediyor.

Zaman

Hayykitap'tan çıkmış olan hangi kansere hangi bitki kitabına ulaşmak için tıklayınız...Bu haber 1,217 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,709 µs