En Sıcak Konular

'Kurban Bayramı'nda yapılan hatalar

12 Kasım 2010 10:16 tsi
'Kurban Bayramı'nda yapılan hatalar Kurban bayramına ve uzun bir bayram tatiline sayılı günler kaldı. Bu günlerde doğru beslenme için Elvan Odabaşı'nın bu yazısını mutlaka okuyun...

Uzm. Diyetisyen Elvan Odabaşı'nın yazısı:

Kurban bayramına ve uzun bir bayram tatiline sayılı günler kaldı. Bu günlerde çoğu kişide düzenli bir beslenme alışkanlığı olmamakla birlikte, kilo artışı ve bir takım sağlık sorunları görülebiliyor. Bu nedenle kurban bayramında bu problemleri yaşamamanız için yazımızı okumanızda fayda var.

• Öncelikle bayramda yapılan ilk yanlış ya kahvaltının atlanması ya da kahvaltı da et tüketilmesidir.

o Kahvaltıyı atlamanız ilerleyen saatlerde sizi daha çok acıktırarak, gün içindeki lezzetli yemeklerden kontrolüsüz tüketmenize yol açacaktır.

o Kahvaltıda et tüketiminde ise; et sindirim sistemini daha fazla zorladığı için hazımsızlık gibi mide ve bağırsak problemleri yaşayabilirsiniz. Size önerimiz; kahvaltınızda peynir, yumurta, bal-reçel, tam tahıllı ekmekleren tüketip, bu günlerde zeytini de listenizden çıkartmanızdır. Çünkü gün içinde et tüketiminizden kaynaklı yağ alacağınız için zeytin, ceviz gibi besinlerden gelecek olan yağı azaltmalısınız.


• Etin tüketim sıklığına değinecek olursak; bunun için en uygun öğün öğle yemeğidir. Çünkü dinlenmemiş etin sindirimi 6-8 saat kadar sürdüğü için, gün içinde eti rahatça sindirebilirsiniz. Ayrıca et ile birlikte salata tüketmeniz de etin sindirimini kolaylaştıracaktır. Akşam yemeğinizde ise sindirim sisteminizi zorlamayacak olan sebze, çorba gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz. Eğer akşam saatinde et tüketecekseniz de dinlenmiş eti tercih etmeli, yemeğinizin üzerinden birkaç saat geçmesini beklemeli ve 1 şişe doğal maden suyu tüketip yatmalısınız.


• Bu günlerde görülen diğer bir yanlışta, kesilen etin hemen pişirilmesi gelir. Et kesildiği anda sert bir yapıdadır. Yumuşaması ve rahat tüketilmesi için içindeki bağların kırılması gerekir. Aksi halde eti pişirdiğinizde sert ve sindirimi zor bir hal alır. Size bu konudaki önerimiz; kurbanı kestikten sonra buzdolabında 24 saat bekletip tüketmenizdir.


• Et tüketiminizde pişireceğiniz eti; kendi suyu ile kısık ateşte, ızgara, haşlama olarak tüketebilirsiniz. Etin kendi yağı da olacağı için içine ilave yağ atmanıza gerek yoktur.


• Bayramda mangal keyfide kaçınılmaz olur. Burada da etinizi mangalda pişirirken ateşe direk temas ettirmeden, ateşten 15 cm kadar yüksekte pişirmeniz, etin vitamin ve mineral kaybını, kanser oluşum riskini azaltırken etin dışını yakmadan, iç kısımlarının da daha kolay pişmesini sağlar.


• Ardından diğer önemli hususta geleneksel tatlılarımızdır. Zaten gün içinde tüketilen ağır besinlere ilave olarak şerbetli tatlıların tüketilmesi, sindirim problerinizin yanında kilonuzda da artışlara yol açacaktır. Bu nedenle şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları veya meyveleri ara öğün olarak tercih edebilirsiniz.


• Zengin protein kaynağı olan etten bayram boyunca tüketmeniz; sindirim problemlerine yol çacağı için, su tüketiminde 2 lt nin altına düşmemeniz, ana öğünlerde yağsız, limonlu salatalara yer vermeniz, ara öğünlerde de 3-4 porsiyon meyve tüketmeniz, sindirim problemlerinizi azaltacaktır.


• Ette bulunan en önemli minerallerden biri demirdir. Ve bu mineralin vücut tarafından yararlılığın arttırmak için limonlu salatarı tercih edebilir, etinizin üzerine limon sıkabilirsiniz. Böylelikle C vitamini demirin emilimini kolaylaştıracaktır.


• Türk kültürününün ince noktalarından biri de yemeğin hemen ardından çay içilmesidir. Her ne kadar yemek sonrası çay keyfinin lezzeti bir başka olsada bu da demir emilimini azaltır. O yüzden lütfen yemeğinizin ardından yarım saatin geçmesini bekleyin ve çayınızın açık ve limonlu olmasına özen gösterin.


• Son olarak değinmek istediğimiz şey; bayramda diyet yapma çabalarıdır. Bu genellikle zor olur, çünkü diyetinize bire bir uyamazsınız. Bu durumda motivasyon kaybına neden olabilir . O yüzden beslenmenize dikkat ederek, fakat kendinizi strese sokmadan,kilo vermekten çok kilo korumaya odaklanın ve bayram tatlinini tadını çıkarın.

elvanodabasi.com Bu haber 1,494 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,527 µs