kuru meyve | " /> kuru meyve | "/>

En Sıcak Konular

İlaç yerine kuru meyve

12 Kasım 2010 10:05 tsi
İlaç yerine kuru meyve "Kabızlık tedavisinde kişilerin en sık başvurduğu yöntem bitkisel ilaçlar... Aslında “Bitkisel ise zararsızdır” düşüncesiyle yapılan bu uygulamalar son derece sakıncalı olabiliyor."

Prof. Dr. Erdem Yeşilada'nın yazısı:

İlaç yerine kuru meyveler kurtaracınız olabilir!  

Kabızlık tedavisinde kişilerin en sık başvurduğu yöntem bitkisel ilaçlar... Aslında “Bitkisel ise zararsızdır” düşüncesiyle yapılan bu uygulamalar son derece sakıncalı olabiliyor. Bu nedenle seçilen yöntem ve bitkisel ilaç tercihi çok önemli. Hiçbir önlem almadan, yani diyet ve egzersiz gibi sorunu uzun süreli giderici çözümleri uygulamadan, sık sık bitkisel ilaçların kullanılmasının kolon kanseri riskini artırdığı biliniyor.

Sinameki yapraklarının yanı sıra cehri, acı çehre, ravent, sarısabır gibi müshil etkili bitkilerin taşıdığı antrasen türevi etkili bileşenleri iritan müshil grubuna giriyor. Dolayısıyla bu grup müshillerin sadece bağırsak tembelliğinde (atonik kabızlık) ve iki haftadan uzun süreli, sürekli olarak kullanılmaması önerilmiyor.

Bu bitkilerin sık sık kullanılması bağırsak tembelliğini daha da ciddileştirerek kişileri artık bu ilaçlar olmadan normal dışkılama yapamaz hale getirebilir. Ayrıca iritan özelliği nedeniyle bağırsaklarda sürekli tahrişe yol açacağından kolon kanserine zemin hazırlayabilir. Bu nedenle bu tarz bitkiler bağırsakların boşaltılması gereken acil durumlarda kısa süreli olarak kullanılmalıdır.

Ciddi vakalarda sinameki yerine barut ağacı kabuğu kullanılması daha az yan etkiye sahip olması, tahriş edici etkisinin daha düşük olması nedeniyle tercih edilebilir. Ülkemizde bulunan bu bitkinin dal kabuklarının toplandıktan sonra bir yıl bekletilmesi gerekiyor. Taze kabuklar tahriş edici özellikte...

MİKTARI ÇOK ÖNEMLİ

Şüphesiz bu grup bitkisel müshillerin kullanılan miktarı da çok önemli. Bu bakımdan bu gruba dahil olan bitkileri mümkün olan en düşük oranda taşıyan ve etkileri daha güvenilir diğer bazı bitkilerle desteklenen bitki karışımlarının kullanılması daha güvenilir.

Güvenilir bitkisel müshiller arasında lif, şeker ve organik asit içeriği (sitrat ve tartaratlar) zengin bazı meyveler yer alıyor. 50-70 gram civarında kurutulmuş mürdüm eriği, demirhindi meyve pulpası ve kuru incir meyvesi yenmesi hem lifli yapısı hem de şeker bileşiminin ozmotik etkisiyle yararlı olabiliyor. Ayrıca bu meyvelerden hazırlanan reçel, şurup ya da çay karışımlar öneriliyor.

LİFLİ GIDALAR TÜKETİN

Bitkisel müshiller arasında daha güvenilir olarak kabul edilen bir diğer grup ise şişerek bağırsak hacmini genişletmek suretiyle etkisini mekanik olarak gösterenler. Polisakarit tipi bileşime sahip pektin, müsilaj, tipi bileşenler bakımından zengin bitkiler herhangi bir sistemik etkiye sahip değil. Bunlar suyu tutarak kalın bağırsaktan geçiş hızını artırır. Etkileri 24 saat sonra başlar ve birkaç gün sürebilir. Ancak bu tip ürünler bağırsak gazı oluşumuna yol açabilir ve aynı süreçte alınan ilaçların emilimini engelleyebilir. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin dikkat etmesi gerekir.

Bu tip etkiye sahip bitkiler arasında ‘karnıyarık tohumu’ hem atonik (tembel bağırsak) ve hem de spastik kabızlıklarda yararlı olabiliyor. Etkisi müsilaj bakımından zengin tohum kabuğu tarafından gösteriliyor. Tohum kabuğu ayrılarak kullanılıyor, iç kısmından ise hayvan yemi olarak yararlanılıyor. Ancak rektal ameliyatlardan sonra bu tip şişen ürünlerin kullanılması sakıncalı olabiliyor.

Sonuç olarak kabızlık kalıcı hale gelmeden uygun beslenme ve egzersiz düzenlemeleriyle sorunun giderilmesi önemli. Yüksek lif içeriğine sahip bir beslenme programı tercih edilmeli ve güvenilir bitkisel ürünlerle gerektiğinde destek sağlanmalı. Günde 8-10 bardak su içilmeli. Her gün aynı zaman diliminde, tercihen kahvaltıdan sonra tuvalete gitmeyi alışkanlık haline getirmeli ve fazla zorlamanın da sakıncalı olabileceği göz önüne alınmalı.

StarBu haber 1,041 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,458 µs