En Sıcak Konular

Menopozdaki kilolara dikkat!

11 Kasım 2010 11:22 tsi
Menopozdaki kilolara dikkat! Menopoz, kelime anlamı olarak adet kanamalarının doğal yolla kesilmesidir. Peki bu dönemde nasıl bir beslenme programı uygulanmalı?

Bu dönem birçok kadında çok hissettirmeden geçerken, bir kısmında da sıcak basması, terlemeler, uyku sorunları gibi sıkıntılar gösterir. Bazen de bu değişiklikler daha yoğun görüldüğü için depresyon, uykusuzluk, sinirlilik yaşanabilir. Ancak bu dönemde yaşananlar bu kadarla sınırlı değil. Kadınlık hormonlarının azalması ile kalp damar hastalıklarına yatkınlık artar, kan yağları yükselir. Abdominal obezite denilen, bel çevresindeki genişleme ile birlikte şeker hastalığı görülme ihtimali de artmaktadır. Bunların yanı sıra kemik erimesi açısından çok daha dikkatli olunmalı ve rutin kontroller yaptırılmalıdır. Hisar İntercontinantel Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu, menopoz döneminde birçok kadının daha kolay kilo aldığını ve östrojen hormonunun bu tip şikâyetler açısından koruyucu iken, menopozla birlikte bu koruyucu faktörün azalmaya başladığını belirtiyor.

BESLENME ÖNERİLERİ

Menopoz döneminde yeterli ve dengeli beslenmenin önem kazandığını belirten Hisar İntercontinantel Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu; menopozla birlikte artan hastalık riskleri sebebiyle beslenme tarzında ciddi değişiklikler yapılmasının gerekliliğini vurguluyor.

 Aşağıdaki öneriler size bu konuda gösterecektir.

** Posanın kalp hastalıkları ve kansere yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle posalı beslenmeye çalışınız. Gün içinde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmek, günlük posa ihtiyacınızı karşılar.

** Günde 2 fincan yeşil çay içmek kan yağlarını azaltır ve metabolizmayı çalıştır. İçine 1 çubuk tarçın ve sindirim sorunlarını azaltmak için rezene katarsanız, metabolizma hızlandırıcı içeceğinizi hazırlamış olursunuz.

** Fiziksel aktivitenizi artırın. Bu hem kilo almanızı önleyecek hem de kemik erimesine engel olacaktır.

** Gün ışığında yürüyüş yapın, D vitamini eksikliğini önlemek için çok işe yarayacaktır.

** Süt, yoğurt, peynir ve koyu yeşil yapraklı sebzeler iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Unutmayın, eğer eksik kalsiyum alıyorsanız, kilo vermeniz zor olacaktır.

** Porsiyonlarınızı küçültün. Bunu yapmak her zaman kolay değil, biliyoruz. Ancak yemekten önce içeceğiniz bir bardak su, daha kolay doymanıza yardım edecektir.Bu haber 913 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,198 µs