En Sıcak Konular

Sonbaharda depresyona dikkat!

9 Kasım 2010 10:57 tsi
Sonbaharda depresyona dikkat! Sonbahar mevsimi depresyonda niçin etkili ?

Yazın kendine özgü sıcak bol güneşli günleri geride kaldı. Havada soğuk, rüzgar ve yağmur hakim olmakla birlikte yaşadığımız mevsim geçişleri psikolojimizi de etkiliyor. Güneş ışığından daha az faydalandığımız, hüzün mevsimi olarak nitelendirilen kasvetin kendini daha çok hissettirdiği sonbahar , depresyonu tetikliyor.

İnsan hayatının yeni adaptasyon gerektiren bir süreci olan mevsim değişikliği kişinin kendisine , yaşadığı çevreye ve gelecekteki yaşamına dair olumsuz düşünmesine yol açabiliyor. Tatilin sona ermesi iş hayatı , aile , çocuk gibi sorumlulukların artması bu düşünceleri daha çok pekiştiriyor Hayata olan bakış açımızı değişebiliyor.

Artan sorumluluk ve sorunlar karşısında farkında olmadan kendimizi hüznün gerektirdiği role bürüyebiliyoruz .Üstlendiğimiz rol karamsarlık ve umutsuzluk gerektirdiği için o şekilde düşünüyor ve davranmaya başlıyoruz.

Zira sadece bizler değil çalınan şarkılarda , okunan şiirlerde , duvardaki tablolarda sonbaharın yanılsamalarını görmek mümkün. Bu mevsimi adeta hüznün birer sembolü haline getirmeye başlıyoruz.

Halbuki sonbahar , doğanın kendini yenilemesi için sunulmuş bir fırsattır bizlere. Kendimizi yenilememiz , kışın zorluklarına daha iyi dayanabilmemiz , ruhumuzu arındırabilmemiz için verilen bir moladır.

Ancak ne yazık ki birçok kişi gerek mevsim değişiklikleri gerekse yaşanan olumsuz olaylardan dolayı depresyon yaşayabiliyor. Özellikle kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülen bu psikolojik rahatsızlık her an sizinde kapınızı çalabilir.

Belirtileri nelerdir ?

• Yaşamdan zevk alamamak
• Kendini değersiz ve suçlu görmek
• Yorgun , halsiz , bitkinlik hissi
• Ağrı şikayetleri
• Yemek yemek konusunda görülen aşırı iştah veya iştahsızlık
• Uykuda görülen düzensizlikler
• Konsantrasyon sorunları
• Ağlama nöbetleri
• Can sıkıntısı
• Sosyal yaşamda içe kapanma
• Sürekli bir keder hali

Şayet sizde son zamanlarda uzun süreli olarak kendinizde bu belirtileri görüyorsanız öncelikle mutlaka bir uzmandan profesyonel yardım almalısınız. Depresyon tanı ve tedavisinde kullanılacakilaçve psikoterapi ağırlıklı destek size fayda sağlayacaktır.

Nasıl önleyebilirim ?

Sonbahar depresyonundan basit yöntemlerle korunmak elbette ki mümkün bunun için öncelikle yapmanız gereken hayata olan bakış açınızı değiştirmek olduğunu unutmayın. Yaşamınızda birtakım talihsiz olay ve durumlarla karşılaşmış olabilirsiniz. Ancak bunları aşabilmek adına güçlü bir duruş sergilemeli ve pozitif düşünmeye gayret etmelisiniz. Açık güneşli havalarda mutlaka yürüyüş yapmaya vakit ayırın. Güneş ışığının fiziksel ve ruhsal yararlarını göz ardı etmeyin.Beslenmenin psikolojimiz üzerindeki yadsınamaz etkilerinden yola çıkarak abur cubur ağırlıklı gıdalardan uzak durmalı ve daha çok sebze meyve ağırlıklı sağlıklı bir beslenme biçimi benimsemelisiniz. Özellikle bu hassas süreçte eş , dost ve ailenize vakit ayırmak sosyal ortamlardan uzaklaşmamak onlarla mümkün olduğunca iletişim halinde olun. Sadece sevdiklerinize değil kendinizi mutlu edecek etkinliklere katılın size keyif veren ve hayata bağlanmanızı sağlayan hobiler edinebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu haftalar dileklerimle….Bu haber 571 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,233 µs