Fast food'un gizli hedefi | " /> Fast food'un gizli hedefi | "/>

En Sıcak Konular

Fast food'un gizli hedefi

9 Kasım 2010 10:56 tsi
Fast food'un gizli hedefi Eğer sizin de çocuğunuz fast food ürünlerine düşkünse tedbir almanızda fayda var. Zira uzmanlar ciddi uyarılarda bulundu.

Fast food restoranlarının televizyon reklamları ve internet sitelerini kullanarak, hatta kendi menülerini ve sağlıksız gıda ürünlerini piyasaya sürerek çocukları daha fazla hedef aldıkları bildirildi.

ABD'nin Connecticut eyaletindeki Yale Üniversitesi'nin Rudd Gıda Politikası ve Obezite Merkezi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, fast food restoranları tüketicilerin şikayetlerine ve kendi verdikleri sözlere rağmen, reklamlarında yeni yürümeye başlayanlar dahil hedef kitlesi olarak çocukları almaya devam ediyor.

Araştırmaya göre, fast food sanayi 2009 yılında televizyon ve diğer medya kuruluşlarında reklamlar için 4,2 milyar dolardan daha fazla para harcadı. Okul öncesi çağdaki 2-5 yaş arasındaki çocuklar televizyonda günde ortalama 2,8 fast food reklamı seyretti. 6-11 yaşları arasında bu oran günde ortalama 3,5'e çıkarken, 12 ve üzeri yaşlardaki çocuklarda günde ortalama 4,7'ye yükseldi.

Okul öncesi çocuklar 2009 yılında 2003 yılına göre günde yüzde 21 oranında daha fazla fast food reklamı izledi. Bu oran ergenlik çağındaki çocuklarda yüzde 39'a çıktı. Araştırmaya göre çocukları hedefleyen alış verişlerde çocuklara elma dilimi gibi sağlıklı yiyecekler teklif etme yerine oyuncaklı menüler üzerinde odaklanıldı.

Amerikan hayat tarzının günlük parçası olan fast food ile ilgili olarak Amerikalı ailelerin yüzde 84'ü çocuklarını haftada en az bir kere fast food restoranına götürdüğünü bildirdi.Bu haber 890 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,774 µs