iki tavsiye | " /> iki tavsiye | "/>

En Sıcak Konular

Öksürüğe karşı iki tavsiye

8 Kasım 2010 11:05 tsi
Öksürüğe karşı iki tavsiye Havaların soğumasıyla birlikte gribal hastalıklara yakalananlar soluğu aktarlarda alırken en çok tercih edilen bitkilerin başında ıhlamur geliyor.

Birkaç yıl önce yayımladığı araştırmanın sonuçlarına göre ıhlamur çiçeklerinin "iltihap giderici" etkisinin deneysel olarak ortaya konulduğunu söyleyen Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, ayrıca yürüttükleri bir çalışmanın sonucunda ıhlamur içerisindeki bileşenlerden bazılarının (flavonoit) iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterildiğini anlattı.

Korunmak için...

Bazı bileşenlerin (müsilaj) de boğazı yumuşatması neticesi boğazda tahrişi önlediğini belirten Prof. Yeşilada, bu suretle soğuk algınlığı şikayetlerinin hafifletilmesinde tedaviye yardımcı olduğunu kaydetti. Prof. Yeşilada, "Özellikle soğuk algınlığı riskinin arttığı sonbahar ve kış dönemlerinde doğanın bizlere sunduğu bu etkili ve güvenilir silahlardan yararlanmak en akılcı yaklaşım olacaktır. Hiç şüphesiz, öncelikli hedef 'hastalığa yakalanmamak', bu konuda bağışıklığı destekleyici bu tip ürünler koruyucu olarak yararlı olabilmektedir" ifadesini kullandı.

Ayva lezzet katıyor

"Özellikle soğuk algınlığı riskinin arttığı sonbahar ve kış dönemlerinde öksürükte yatıştırıcı ve boğazı yumuşatmak için ıhlamur çiçeği ve ayva tohumunun birlikte kullanılabilirsiniz" diye konuşan Prof. Yeşilada, ayva meyvesi ve yapraklarının taşıdığı bileşenleri nedeniyle öksürüklerde yardımcı olduğunu dile getirdi ve "Bilhassa ıhlamur içerisinde hem lezzetin hem de etkinliğin artmasını sağlıyor" dedi.

Şeker yerine bal

Ayva ve ıhlamur karşımınından elde edilen çaya tatlandırıcı şeker yerine istenirse bal ilave edilmesinin daha uygun olacağını söyleyen Prof. Yeşilada, "Bu sayede öksürüğün ve diğer soğuk algınlığı belirtilerinin daha  etkili bir şekilde kontrol altında tutulabilir" dediBu haber 1,175 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,485 µs