En Sıcak Konular

Bilgisayardan hızlı problem çözüyor

5 Kasım 2010 09:57 tsi
Bilgisayardan hızlı problem çözüyor Bir araştırma, bilgisayarların çözmek için günlerce uğraştığı komplike matematik problemlerini, arıların çözebildiğini gösterdi.

Araştırmacılar, arıların çim tohumu büyüklüğünde beyinleri olmasına rağmen, ''seyahat eden pazarlamacının gittiği en kısa yol'' problemini çözebildiklerini buldu. Londra Üniversitesi, Royal Holloway'deki bilim adamları, arıların, "seyahat eden pazarlamacı" problemini etkili bir şekilde çözerek, keşfettikleri çiçeklerin arasındaki yolu en kısa mesafede uçmayı öğrendiklerini belirtiyorlar.

Bilmece, seyahat eden pazarlamacının, ziyaret etmek zorunda olduğu tüm lokasyonlara telefon etmesine izin vermekte ve en kısa yolu bulmasını gerektirmekte. Bilgisayarlar, tüm muhtemel yolların uzunluğunu kıyaslayıp en kısa olanı seçerek bu problemi çözüyorlar. Arılar ise, aynı çözüme, çim tohumu büyüklüğündeki beyinlerini kullanarak ulaşıyorlar. Royal Holloway, Biyolojik Bilimler Okulu’ndan Dr. Nigel Raine şunu söylüyor:

"Yiyecek arayan arılar, seyahat eden pazarlamacı problemini her gün çözüyorlar. Çok değişik lokasyonlarda bulunan çiçekleri ziyaret ediyorlar, çünkü arılar uçmak için çok fazla enerji kullanır ve bunun için uçuşlarını ıminimumda tutacak bir rota bulurlar."

Araştırmacılar; arıların davranışlarını test etmek için bilgisayar kontrollü yapay çiçekler kullanarak, arıların, talimatla belirlenmiş basit bir rotayı mı yoksa sadece en kısa rotayı mı takip ettiklerini anlamak istediler. Çiçeklerin lokasyonlarını keşfettikten sonra, arılar enerji ve zamandan tasarruf etmek için en iyi rotada uçmayı çabukça öğreniyorlar. Bu haftaki American Naturalist dergisinde çıkacak olan araştırma, insan dünyasını da kapsıyor. Modern yaşam; trafik akışı, internet bilgisi ve ticaret tedarik zinciri gibi networklere bağlı. Raine:

''Arılar, minicik beyinlerine rağmen, sıra dışı davranış özellikleri gösterme kapasitesine sahipler. Bizler, seyahat eden pazarlamacı problemini, bir bilgisayar olmadan nasıl çözdüklerini anlamak istiyoruz" diyor.

Kaynak: '''Bees' Tiny Brains Beat Computers, Study Finds", guardian,

Çeviri: Kader Demirpehlivan/ yaklasansaat.com Bu haber 1,356 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,486 µs