mutfak bahçesi | " /> mutfak bahçesi | "/>

En Sıcak Konular

Obama'ların doğal mutfak bahçesi

3 Kasım 2010 10:48 tsi
Obama'ların doğal mutfak bahçesi Beyaz Saray'ın sakinleri Başkan Barrack Obama ve ailesi kendi bahçelerinden yetişen meyve-sebzeleri yiyor. Bahçede yok yok! Kara lahana, patates, sekiz çeşit domates, biber, karnabahar, brokoli, tatlı kabak, biber, fasulye, pazı...

Başkan Barack Obama ve eşi Michelle Obama, Beyaz Saray'ın bahçesinde yetişen sebzeleri yiyor. Öyle ki bu bahçede yok yok! Kara lahana, patates, sekiz çeşit domates, biber, karnabahar, brokoli, tatlı kabak, biber, fasulye, pazı, patlıcan, kıvırcık... Hatta bal arısı kovanı bile var. Obamaların akşam yemeğinin favori sebzesi ise kara laha imiş...

Michelle Obama'nın yakından ilgilendiği bahçede yetişen sebzelerden yemek yapmak ise Beyaz Saray'ın aşçısı Sam Kass'a kalıyor. Başkan Obama ve ailesinin yalnızca akşam yemeklerini yapan Sam Kass, Obamalar'ın çok sade yemeklerden hoşlandığını söylüyor.

Michelle Obama'nın yemek konusunda çok titiz bir insan olduğunu kaydeden Kass, "Dün akşam (25 Ekim akşamı) hazırladığım büyük salata da kullandığım tüm malzeme bahçenin ürünüydü. First Lady bunu öğrendiğinde yüzü güldü." diyor.

Bölgede bulunan okullardaki öğrenciler tarafından kurulan mutfak bahçesi sadece Amerikalıların değil, bütün dünya liderlerinin de gündeminde. Kass'tan aldığımız bilgiye göre First Lady'e uluslararası toplantılarda en çok bu bahçe soruluyormuş. Tabii bu sağlıklı beslenme alışkanlığının dünya genelinde böylesine ilgi uyandırması First Lady'yi çok mutlu ediyormuş.

Michelle Obama'nın bahçeye çocukları ile sık sık uğradığını anlatan Kass, "First Lady Beyaz Saray'ın bahçesine köpeği ya da kızlarıyla ne zaman çıksa buraya uğramadan geçmez. Bahçıvanlardan ise zaman zaman mutfak bahçesi hakkında bilgi alır." diyor.

Geçtiğimiz şubatta kurulan bahçenin kurulma amacı ise sağlıklı meyve-sebze yetiştirerek çocuklarda son yıllarda artış gösteren obezitenin ve diyabetin azaltılması. Kass, "Aileler çocuklarına sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmaları amacıyla bahçeyi kurduk. Hedefimiz ülkede çocuklardaki beş yıl önceki obezite ve diyabet oranına geri dönebilmek." şeklinde konuşuyor. Beyaz Saray yetkilileri, Michelle Obama'nın kampanyasının hedeflerinden birisinin de çocukların daha fazla fiziksel aktivitede bulunmasını teşvik etmek olduğunu söyledi. Amerika'daki eğitim bakanlığının Türkiye ya da Avrupa'nın diğer ülkelerinde olduğu gibi okulların müfredat dışında aktivitelerini belirlemediğini aktaran Beyaz Saray yetkilileri, bu bağlamda First Lady'nin başlatmış olduğu kampanyanın ülke genelinde bir etkinliğe dönüşmesini umut ediyor.

Mutfak bahçesinde yetiştirilen bal kabağı ile poz veren Kass, "Sağ elimdeki bahçemizin ilk kabağı, sol elimdeki ise yine bahçemizin ilk tatlı patatesidir." diyor. Sonbahar nedeniyle mutfak bahçesinden domates, patlıcan, biber gibi sebzeler sökülmüş. Geniş bir salon büyüklüğündeki mutfak bahçesinde kara lahana, kabak, kıvırcık ve patateslerin de yakında söküleceğini belirten Kass, bu yıl 750 kiloya yakın sebze elde edildiğini aktardı. Bu sebzelerin bir kısmının kimsesizlere yemek yapan hayır kurumuna bağışlandığını aktaran Kass, geri kalanının ise Beyaz Saray mutfağında kullanıldığını dile getirdi.

Beyaz Saray'da arı kovanı da var

Michelle Obama, Beyaz Saray'ın ön cephesine mutfak bahçesi kurmak ile yetinmemiş bal arıcılığı da yapmaya başlamış. Beyaz Saray bahçesine konulan bir kovan arının yaptığı bal dünyanın hem en meşhur hem de en kudretli ailesi olan Obama'lar tarafından tüketiliyor.

Bal arısı kovanının Beyaz Saray bahçesine gelmesi hikâyesini Kass şöyle anlattı: "27 yıl süresince Beyaz Saray'ın halı işlerini yapan ve Virginia'da yaşayan birisi vardı. Bugün emekli oldu ve onun evinde bal arısı beslediğini öğrenince First Lady, kendisinden bir kovan bal arısı rica etti. Bunlar işte Beyaz Saray'ın tarihindeki ilk bal arılarıdır."


Türk yemekleri baharatlı, Obama sevmez!

Türk mutfağını bilip bilmediğini sorduğumuz Kass, geçtiğimiz yıl Türkiye'ye gelmiş. "Türk yemeklerine bayılıyorum." diyen Kass'a, "Ya Obamalar?" diye soruyoruz. Ama beklediğimiz cevabı alamıyoruz: "Çok isterim ama Türk yemeklerini Beyaz Saray'da yapabilmem için baharatları çıkarmam gerekir ki oda lezzetini kaçırır."


ZamanBu haber 3,724 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,833 µs