1 numaralı düşmanı! | " /> 1 numaralı düşmanı! | "/>

En Sıcak Konular

Türkiye'nin 1 numaralı düşmanı!

13 Ekim 2010 09:34 tsi
Türkiye'nin 1 numaralı düşmanı! Türkiye’de kadınların yüzde 35’inde, erkeklerin yüzde 15’inde obezite görülüyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyelesi Prof. Dr. Taner Damcı önlem alınmazsa oranların hızla yükseleceğini söylüyor ve uyarıyor: “Obezite öldürücüdür. Direkt yaşamı kısaltır”

Beslenme tarzındaki değişiklikler ve fiziksel hareket azlığı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezitenin görülme sıklığını arttırıyor. Fazla kilo ve obezite rakamları hızlı bir tırmanış gösteriyor. Ülkemizde nüfusun yarıdan çoğunun fazla kilolu ve fazla kilonun tehlikeli boyutu olan obezite rakamları hızla yükseliyor. Tüm dünyada endüstrileşme sonucu yaşam ve beslenme biçimlerinin değişmesi, fazla kilo ve obeziteye davetiye çıkarıyor. Bazı ülkelerde obezite toplumun yarısından çoğunu etkiler hale geldi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Diabet ve Obezite Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Taner Damcı, önlem alınmazsa fazla kilo ve obezite vakalarının hızla artacağına dikkat çekiyor.

Yemek kültürü ve otomobil

“Ülkemizde futbol seyirciliği dışında spora ilginin en alt düzeyde olması, insanların isteseler bile spor yapacak maddi ve zamansal olanaklarının bulunmaması, fazla kilo ve obezite rakamlarını yükselten faktörler arasında yer alıyor. Otomobil sayısı hızla artıyor. Yağlı ve bol etli Güneydoğu mutfağı Türkiye’de dominant beslenme formatı haline geliyor” diyerek fazla kilo ve obezite sebeplerini özetleyen Prof. Dr. Taner Damcı, obezitenin tehlikelerine dikkat çekiyor: “Obezite öldürücüdür. Direkt olarak yaşamı kısaltır. Bunun yanı sıra bazı kanser türleri, kalp damar hastalıkları, inme, tip2 diabet, hipertansiyon, lipid bozuklukları, uyku bozuklukları ve safra kesesi hastalıkları gibi riskleri artırır.Bu haber 665 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,101 µs