dikkat! | " /> dikkat! | "/>

En Sıcak Konular

Yalancı hipertansiyona dikkat!

13 Ekim 2010 09:05 tsi
Yalancı hipertansiyona dikkat! Bazı kişilerde tansiyon yüksekliği söz konusu olmadığı halde kan basıncı çok yüksek ölçülebiliyor. Bu durum en çok damarları sertleşmiş yaşlılarda görülüyor.

Damar duvarı sertleşince kolayca çökmediğinden (elastikiyetini kaybettiğinden), kan basıncı ölçümü yapıldığında kolluk damarı kapatacak seviyeye kadar şişiriliyor ve büyük tansiyon beklenenin çok üzerinde ölçülüyor. Bu duruma “yalancı hipertansiyon” deniyor.

Bu kişilerde kan basıncı ölçümü, damar içi gerçek kan basıncını yansıtmıyor. Böyle bir durumda, kol damarının içine bir iğne sokularak kan basıncını ölçmek gerekiyor.

Astım gebelikte iyileşir mi?

Astım hastası bir kadın gebe kaldığında çoğunlukla hastalığının şiddeti değişmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, gebelerin 3’te 1’inde astımın kötüleştiği, 3’te 1’inde iyileştiği ve diğer 3’te 1’inde ise değişiklik olmadığı görülmektedir. Doktorlar astımlı bir gebenin akciğer fonksiyonlarını sıklıkla spirometri ile değerlendirir ve sonuçlara göre astım ilacının dozunu ayarlar.

Astım belirtilerinin gebelikte neden değiştiği tam olarak bilinmemektedir. Belirtilerin kötüleşmesinin bir sebebi gebelikte mide reflüsünün artması olabilir. Bunu önlemek için yatarken başın yüksekte tutulması, sık ve azar azar yemek ve yemekten sonra 2 saat yatmamak gerekir. Ayrıca bazı anti-asit ilaçlar da kullanılabilir.

Astımlı gebe kadınların ekim-kasım aylarında grip aşısı olmaları önerilmektedir, çünkü grip astımı tetikleyebilir.

İnmede altın zamanı kaçırmayın

Felç-inme, beyinde meydana gelen hasarın yerine ve büyüklüğüne göre farklı belirtilerle ortaya çıkabiliyor.

Vücudun bir bölümünde kuvvet kaybı, uyuşma, hareketsizlik, görme bozuklukları, dengesizlik ve bilinç kaybı en sık görülen belirtiler. Hafıza kaybı ve azalması, baş dönmesi, bulantı, kusma da önemli işaretler arasında gösteriliyor.

Özellikle gelip geçici görme bozukluklarının birden bire ortaya çıkan çift görmeler veya körlüklerin dikkati çekmesi gerekiyor. Konuşma bozuklukları, ifade güçlükleri, kelimeleri toparlamada, cümleleri tamamlamada zorluk çekmeler ilk işaretler olabiliyor.

Örneğin içki içmiş gibi konuşmalar, anlatılan konuyu unutup yarım bırakmalar dikkati çekebiliyor. Bazı kişilerde elinde bir şeyi tutamama, denge kaybı, baş dönmesi uyarı işaretleri olabiliyor. Bu ilk işaretlere çok önem verilmesi ve hızla müdahale edilmesi tedavinin başarı şansını artırıyor.

Kanser hastaları zayıflamalı mı şişmanlamalı mı

Birçok kanser hastası, aşırı kilo alımının, kilo fazlalılığının kanseri tetikleyebileceği korkusunu yaşar. Özellikle prostat, meme, yumurtalık kanseri olanlar fazla kilodan korkar.

Aşırı kilo alımının kanser tedavisinin etkinliğini azaltabileceği veya geçmişinde kanser öyküsü olanlarda yeni kanserlere yol açabileceği endişesi fazla büyütülmemesi koşuluyla doğrudur.

Aşırı şişmanlık herkes kadar kanser hastaları için de, tıbbi geçmişinde kanser olanlar için de riskli bir durumdur.

Bununla birlikte kanser hastalarının zayıflamaya karar verdiklerinde de dikkatli olmaları gerekiyor. Çok özel durumlar dışında bu hastaların ayda 2-2,5 kilodan fazla kilo vermemeleri, kilo verirken de dengeli ve dikkatli beslenmeleri tavsiye ediliyor.

Bazı kanser hastaları kanser nedeniyle hızla kilo kaybedeceklerini düşünerek gereğinden fazla besleniyor. Bu da yanlış bir davranış. Kanserli hastaların sağlıklı kiloda kalmaları gerekiyor. Bütün mesele bu!

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLUBu haber 703 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,237 µs