En Sıcak Konular

Et yiyemeyenlere alternatif besin

24 Eylül 2010 11:12 tsi
Et yiyemeyenlere alternatif besin Kırmızı et ateş pahası. Tavuk eti de tırmanışa geçti. Yumurta sektörü vatandaşa alternatifi sundu.

Konya Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Ali Aydoğan, kırmızı etin pahalandığı, beyaz et fiyatlarının tırmanışa geçtiği bugünlerde en ucuz ve sağlıklı protein kaynağının yumurta olduğunu belirterek, ''Her zaman et almaya para yetiştiremeyenlere yumurta yemelerini öneriyoruz'' dedi.

Aydoğan, yaptığı açıklamada, 300'e yakın yumurta üretim işletmesinin bulunduğu Konya'da, 10 milyonun üzerinde tavuktan, günde 9 milyon yumurta elde edildiğini söyledi.

YUMURTA MEVSİMİ GELDİ

Kırmızı etin pahalandığı, beyaz et fiyatlarının tırmanışa geçtiği bir dönemde en ucuz ve sağlıklı protein kaynağının yumurta olduğunu vurgulayan Aydoğan, şunları kaydetti:

''Bugün dana etinin kilogramı ortalama 25-30 lira. Bir viyol yumurtanın 5 liradan satıldığını ve yaklaşık 2 kilogram geldiğini düşünürsek, yumurtanın kilogram fiyatı sadece 2,5 lira. Dünyada yumurtadan daha ucuz ve sağlıklı bir gıda yok. Hatta bugün domatesin kilosu yaklaşık 2 lira... Uzmanlar, her fırsatta, özellikle gelişme çağındaki öğrencilerin her gün kahvaltıda 1 yumurta yemelerini tavsiye etmektedir. Biz de aynı çağrıyı, yumurta tüketiminin her yıl arttığı bu dönemde tekrarlıyoruz. Günde 1 yumurta kıran kazanır. Yumurta gıdaların kahramanıdır. Her zaman et almaya para yetiştiremeyenlere yumurta yemelerini öneriyoruz. Aynı zamanda yumurta son derece sağlıklı bir enerji kaynağıdır. Hem yumurta üretiminde hem de ihracatta Türkiye'de ilk sırada olan Konya'da, modern tesislerde, yetkili veteriner hekimler ve ziraat mühendisleri kontrolünde üretim yapıyoruz. Türkiye'de ambalajlı olarak satışa sunulan tüm yumurtalar dünya kalitelisinde ve standartlarındadır. Ayrıca, okulların açılması ve havaların serinlemesiyle birlikte yumurta sektöründe iç piyasada hareketlilik bekliyoruz.''

Yumurta sektöründe yaşanan sıkıntılara da değinen Aydoğan, ''Sıkıntılarımız plansız yatırım ve büyüme kaynaklı... Çünkü yumurta sektörü riskli bir sektördür, geri dönüşü olmadığı zaman büyük sıkıntıya yol açar. Bu sektöre yatırım yapmak isteyenlere tavsiyemiz birliklere müracaat etmeden ve uzmanlarına danışmadan hareket etmemeleridir'' diye konuştu.

Aydoğan, bir diğer sıkıntının ise girdi fiyatlarındaki artış ve yem fiyatlarının yükselmesiyle birlikte maliyetlerin artması olduğunu, bu durumun yumurtanın maliyetini 11 kuruştan 13 kuruşa yükselttiğini sözlerine ekledi.

internet haberBu haber 765 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,837 µs