En Sıcak Konular

Zeytinyağı alırken bunlara dikkat edin!

17 Eylül 2010 11:37 tsi
Zeytinyağı alırken bunlara dikkat edin! Zeytindostu Derneği Başkanı Metin Ölken, tüketicileri, ambalajsız, markasız, pazarlarda ve yol kenarlarında satılan zeytinyağlarını almamaları konusunda uyardı.

Ölken, tağşişli zeytinyağına dikkati çekmek için düzenlediği basın toplantısında, zeytinyağı sektörünün yıllardır zeytinyağına yapılan tağşiş nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşadığını belirtti.        

Bu sorunun yıllardır devam ettiğini ve bu soruna yönelik çok ciddi tedbirlerin sektör ve devlet tarafından alınamadığını savunan Ölken, son zamanlarda yoğun şekilde kanola yağı karışımı ve kolon zeytinyağı tağşişi denilen yüksek asitli zeytinyağların deoderize edilmesi sonucu asitliğin düşürülerek sızma zeytinyağı ile karıştırılıp sızma adı altında satışa sunulması nedeniyle sektörde haksız rekabet yaşandığını anlattı.        

Ölken, tüketicinin zeytinyağları konusunda aldatıldığını ve tüketicinin sağlığı ile oynandığını dile getirerek, ayrıca bu tağşişli ve duyusal kriterlere uymayan yağların tüketicinin damak tadının bozulmasına ve zeytinyağı tüketiminin artmasının önlenmesine neden olduğunu kaydetti.       

Bu sorunların önüne geçilmesi için sektörün ortak akıl ve güçbirliği içinde zeytinyağı tebliğinin değiştirilmesini sağladığı ve kolon zeytinyağı tağşişine ceza kesilmesi için Tarım ve Köyişleri Bakanlığının tebliğine, ilgili kriterleri eklettiğini anlatan Ölken, sözlerini şöyle sürdürdü:       

''Ancak her zaman olduğu gibi her şeyi devletten beklememek gerektiği inancıyla Zeytindostu Derneği olarak sektördeki sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla zeytinyağında yapılan tağşişi  önleme ve tüketimi artırma faaliyetlerini başlatmış bulunuyoruz. Bu çalışma kapsamında öncelikli hedefimiz, market raflarında yer alan markalı ürünler ve market markalı ürün zeytinyağlarında yapılan duyusal ve kimyasal tağşişe engel olmaktır. Yıllarca karışım içeren ve kodekse uygun tada ve kaliteye sahip olmayan yağların tüketime sunulması pek çok tüketiciyi zeytinyağından soğutmuştur. Tüketici zeytinyağı alırken fiyatına göre değil, kalite kriterine göre seçim yapmalıdır. Elbette fiyat ile kalite doğru orantılıdır fakat kaliteyi belirleyen bir kriter değildir. Tüketiciler mutlaka ambalajlı, markalı ürünleri tercih etmelidir.''
       
''AMBALAJSIZ VE MARKASIZ YAĞLARI ALMAYIN''

Ölken, sektörde yıllardır süregelen sorunu aydınlatacak bu çalışmada, market raflarında yer alan ürünlerin kontrolü için marketlerle iş birliği yapılacağını, çalışma kapsamında ilgili marketlerin genel müdürlüğünden bir yetkilinin de katıldığı bir çalışma komitesi kurulacağını belirtti.        

Yetkili kişilerce ürün alınarak Uluslararası Zeytin Konseyi akreditasyonuna sahip bir laboratuvarda kimyasal ve duyusal analizlere tabi tutulacağını bildiren Ölken, sonuçları Tarım ve Köyişleri Bakanlığının tebliğine uygun olmayan ürünlerin raflardan toplanması ve de firmanın uyarılması konusunda marketlerden destek alınacağını, çalışma sonunda sorunlu çıkan ürünlerin kamuoyuna duyurulacağını ve gerekli çalışmaların yapılması için Tarım ve Köyişleri Bakanlığına konunun iletileceğini söyledi.        

Türkiye'de zeytinyağının kişi başına tüketiminin 1-1,5 kilogram gibi düşük bir düzeyde olduğunu dile getiren Ölken, bugün Türkiye'nin en yakın komşusu olan Suriye'de bu rakamın 7-8, İtalya, İspanya gibi ülkelerde de ise 15 kilogram olduğunu ifade etti.        

Ölken, Türkiye'de zeytinyağının az tüketilmesinin sebeplerinden birinin de fiyatın dışında, kaliteyle ilgili yanlış uygulamalarla piyasaya verilen ürünlerden dolayı, tüketicilerin gözünde zeytinyağının değerinin düşürülmesi olduğunu vurguladı.        

Ölken, markasız ve açık zeytinyağlarının alınmaması gerektiğini vurgulayarak, pazarlarda ve yol kenarlarında satılan zeytinyağlarına karşı tatilcileri daha önceden uyardıklarını, buralarda satılan ürünlerin takip edilemediğini kaydetti.

ntvmsnbcBu haber 976 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,133 µs