biliyor musunuz? | " /> biliyor musunuz? | "/>

En Sıcak Konular

Elmanın faydalarını biliyor musunuz?

14 Eylül 2010 13:13 tsi
Elmanın faydalarını biliyor musunuz? Bol miktarda tüketilen elma ve domates solunum yolları kanseri riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Bol miktarda tüketilen elma ve domates solunum yolları kanseri riskini önemli ölçüde azaltıyor. Domates ve elmada bulunan vitamin ve minerallerin kanser oranında önemli bir düşüş meydana getirdiğini kaydeden bilimadamları her gün düzenli olarak domates ve elma tüketmek gerektiğinin altını çizdi.

Haftada en az 5 porsiyon elma, en az 3 porsiyon da domates tüketmenin kanser riskini azalttığına dikkat çeken uzmanlar muzun da yine bu anlamda bir sağlık deposu olduğunu ifade ediyorlar. Bu sebze ve meyvelerin yüksek miktarda antioksidan maddeler barındırdığını ve vücudu temizlediğini dile getiren uzmanlar, sağlıklı yaşamın sırrını doğaya dönüş ve vejetaryen beslenme olarak açıklıyorlar.
Elma suyu kanser düşmanı: Polonya wroclaw tarımcılık üniversitesi uzmanları hücre yıpranmasını engelleyerek kalp ve kansere karşı koruyan polifenol adlı antioksidanların elma suları içindeki yoğunluğunu inceledi.

Çeşitli firmalar tarafından üretilmiş elma sularından numuneler alan profesörler dışarından bakıldığında bulanık görünen yani daha fazla posa içeren ürünlerdeki polifenol miktarının berraklara oranla iki kat fazla olduğunu tespit etti.

Bilim adamları elmanın kendisinde bol miktarda bulunan polifenolün bir bölümünün, meyve suyu çıkarma işlemi sırasında yok olduğunu belirtirken bulanık görünümlü ürünlerde bu kaybın çok daha az gerçekleştiğini belirtti. Uzmanlar ayrıca antioksidanlardan tam olarak faydalanabilmek için suyunu içmektense elma yemenin daha doğru olduğunu vurguladı.

Elma astımdan koruyor: Hamilelik sırasında annenin yediği elma, bebeği astımdan koruyor. Hollandalı ve iskoç bilim adamlarının gerçekleştirdiği araştırmada annelerin gebelikleri sırasında tükettikleri yiyeceklerden çocukların astıma yakalanmasında koruyucu etkiye sahip tek gıdanın elma olduğu tespit edildi.

Thorax dergisinde yayımlanan araştırmada anneleri haftada 4′ten fazla elma yiyen çocukların astıma yakalanma riskinin, haftada hiç yada bir elma yiyen annelerin çocuklarından yüzde 53 daha az olduğu belirtildi. Araştırma ayrıca hamilelik sırasında balık yemenin, çocuklarda egzamaya yakalanma olasılığını azalttığını gösterdi. Haftada bir kez yada daha fazla balık tüketen gebelerin çocuklarında diğerleriyle kıyaslandığında egzama riskinin yüzde 43 daha az olduğu açıklandı.

Elma suyunu süzmeden için: Araştırmacılar elma suları arasında yaptıkları karşılaştırmada süzülmemiş tortusuyla içilen elma suyunun daha çok antioksidan içerdiğini tespit etti. Antioksidanlar vücuda zarar veren ve hastalığa neden olan molekülleri nötrleştiriyor. Üreticiler tortusu alınmış elma suyunun tüketici için daha cazip olduğunu düşünürken, perakendeciler’de süzülmüş elma suyunu uzun raf ömrü için tercih ediyor.

Araştırmanın başında bulunan polonya’daki wroclaw üniversitesinden doktor jan oszmianski tortulu elma suları daha çok antioksidan içeriyor. En sağlıklı seçim için öneride’de bulunan oszmianski elmayı kabuğu ile tüketmek daha çok antioksidan alma açısından daha iyidir.

Elma iyi kolesterolü yükseltiyor: Amerikan kalp vakfı tarafından yapılan bir araştırma her gün yenilen bir elmanın kalp, damar hastalıklarına karşı koruma sağladığını ortaya çıkardı. İçinde bol C vitamini ve lifli proteinler bulunan elma içerdiği flavinoidler sayesinde hücre ölümüne neden olan serbest radikal adlı kimyasallarla savaşıyor.

Bu süreçte, kalp ve damar hastalıklarına yol açan kötü kolesterol azalırken vücudu koruyan iyi kolesterol yükselişe geçiyor. Hayvansal ürünlerin bol tüketilmesi ise özellikle kolesterol, damar sertleşmesi, felç ve kalp krizlerine yol açabiliyor.Bu haber 1,203 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,225 µs