En Sıcak Konular

Diyabete karşı yararlı bitkiler!

13 Eylül 2010 15:08 tsi
Diyabete karşı yararlı bitkiler! Kan şekerinizi normal düzeylerde tutmak için çok sayıda bitkiden de yararlanabilirsiniz.

Yerfıstığı (Arachis hypogaea): Fasulye gibi yerfıstığı da kan şekerini düşürücü özelliğe sahiptir. Her ne kadar yağ oranının yüksek olması nedeniyle çok sıcak bakılmasa da, ben sık sık atıştırmaktan ve yararlarını her tarafa yaymaktan hoşlanıyorum.

Soğan (Allium cepa): Soğan Asya’da halk arasında çok eskilerden beri besin desteği olarak kullanılır. Buna hiç şaşmam çünkü soğan, özellikle de soğanın kabuğu, son derece zengin bir kuersetin (diyabetik retinopati gibi, diyabet hastalarında sık görülen göz sorunlarında etkili bir bileşik) kaynağıdır.

Çeşitli fasulyeler (Phaseolus): Birçok araştırma, lif bakımından zengin yiyeceklerin, özellikle fasulyenin, kan şekerinin yükselmesini en aza indirgediğini ve düşmesini geciktirdiğini ortaya koydu. Eğer diyabet hastası olsaydım, bolca fasulye yer, bol bol fasulye çorbası içerdim. İçine mutlaka soğan ekleyerek!

Acı sukabağı (Momordica charantia): ’Pelesenk armudu’ olarak da bilinen bu bitki, kan şekerini düzenleyici özelliğiyle büyük bir ilgi görüyor. Yapılan bir araştırma, günde 5 gr. (yaklaşık 2 çay kaşığı) acı sukabağının kan şekerini yüzde 54 oranında düşürdüğünü gösterdi. Bitkinin suyunu sıkıp içebilir ya da 110-120 gram acı sukabağını yarım litre suda yavaş yavaş kaynatarak elde ettiğiniz sıvıyı günde bir kez içebilirsiniz.

Sarımsak (Allium sativum): Soğan gibi, sarımsağın da mükemmel bir kan şekeri kontrol özelliği vardır. Eğer yapabiliyorsanız sarımsağı çiğ yiyin veya yemeklerinizin içinde pişirin.

Defne (Laurus nobilis): Amerikan Tarım Bakanlığı’ndan eski bir meslektaşım, Dr. Richard Anderson, yarım çay kaşığı gibi çok az miktarlarda kullanılması halinde dahi, defne yaprağının vücudun ensülini çok daha verimli kullanmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Laboratuvar hayvanları ile yapılan deneylerde, defne yaprağının kan şekerini düşürdüğü görülmüştür. Ben defne yaprağını ‘dia-beanie’ adını verdiğim çorbamın içinde tarçın, karanfil ve zerdeçal ile birlikte kullanıyorum.

Hatmi çiçeği (Althaea officinalis): Hatmi çiçeğinin kökleri, pektin olarak bilinen çözünebilen bitkisel lifler bakımından zengin bir kaynaktır. Pektin, kan şekeri seviyesini düşürmek için en etkili yolardan biridir. Benim yaptığım gibi, hatmi köklerini gece boyu ağır ağır kaynatın ya da piyasadaki hazır ürünlerden satın alın. Diğer zengin pektin kaynakları havuç, kuşburnu, elma ve incirdir.

Çay (Camellia sinensis): Hintli araştırmacılar, siyah çayın antidiyabetik özellikler taşıdığını yaptıkları araştırmalarla göstermişlerdir. Araştırmalar, laboratuvar hayvanlarına verilen siyah çay özütünün kan şekerini hatırı sayılır derecede düşürdüğünü ortaya koymuştur. Eğer diyabet sorunum olsaydı bol bol çay içerdim. Hatta daha fazla yarar sağlamak için, çayıma kan şekerini düşürücü özellikleri olan bazı baharatları da eklerdim.

xprodoksitBu haber 1,094 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,287 µs