En Sıcak Konular

Bu böcek dünyayı korkutuyor!

13 Eylül 2010 11:00 tsi
Bu böcek dünyayı korkutuyor! Yeni bir araştırma, çağın vampiri tahta kurusunun, dünyanın dört bir yanına giderek yayıldığını ortaya koyuyor. Profesör Potter: ''Bizim neslimizde gelişmiş ülkelerin karşılaştığı en ciddi böcek sorunu bu'' diyor.

 
Kentucky Üniversitesi ve Amerikan Ulusal Böcek İdaresi Derneği'nin birlikte önayak olduğu araştırma, tahta kurusu nüfusundaki patlamanın sadece ABD'de değil, küresel anlamda bir salgına dönüştüğünü gösteriyor.

Yakın zaman içinde İngiltere'de de bu gözlemi doğrular nitelikte veriler yayımlandı. Londra merkezli Tropik Hastalıklar ve Hijyen Fakültesi'nin uzmanları tarafından yapılan araştırma, 2000 ila 2006 yılları arasında tahta kurusundan şikayetçi olanların sayısının her yıl ortalama % 28,5 oranında artış gösterdiğine işaret ediyor. İngiltere'de kimi oteller özel yetiştirilmiş köpeklerin koku algısını kullanarak tahta kurusunun kökünü kazımaya uğraşıyor. ABD'de tahta kurusu sorunu en çok New York'ta kendini gösteriyor. ABD'nin Çevre Koruma Dairesi, ''Acı verecek derecede kaşındıran, alerji dahil bir dizi sağlık sorununa yol açabilen tahta kurularının kaygı verici boyutta arttığı'' uyarısını yayınladı.

New York eyalet hükükmetinin geçen hafta geçirdiği yeni yasa tahta kurusu probleminin ciddiyetini ortaya koyuyor. Yeni yasa uyarınca ev sahipleri kiraladıkları konutta son bir yıl içerisinde tahta kurusu istilası görülmüşse bunu bildirmekle yükümlü. Okulların da tahta kurusu sorunu boy gösterirse derhal velileri bilgilendirmesi yasal bir zorunluluk haline geliyor. Kentucky Üniversitesi'nden böcekbilimci Profesör Mike Potter:

''Bilimsel çevrelerde tahta kurusu nüfusundaki artışın son 10 yıldır gözlemlendiğini, ama toplum genelinde ciddi bir problem olarak farkına varılışının daha yeni olduğunu'' söylüyor.

Akrabası pire gibi sıçrayamasa da, tahta kurusunu özel kılan başka bir yeteneği var. Bavulların içinde, yatakların arasında, divanların arkasında uzun süre kıpırdamadan saklı kalan tahta kurusu, yakınlarda hareketsiz yatan bir kişinin kan kokusunu aldı mı atağa geçiyor. Profesör Potter:

''Bizim neslimizde gelişmiş ülkelerin karşılaştığı en ciddi böcek sorunu bu'' diyor.

Konuyla yakından ilgilenen İngiliz böcekbilimci Clive Boase, son tahta kurusu istilasına 2. Dünya Savaşı'nın hemen ertesi yıllarında tanık olduğumuzu anlatıyor. Clive Boase'e göre bu dönemde tahta kurusunu geri püskürtmekte başarılı olunduktan sonra sorunun tekrar boy göstermeyeceği yanılgısına düşüldü. İngiliz böcekbilimci, iklim değişikliğinin ve ulusararası seyahat trafiğindeki artışın da tahta kurularının yeniden hortlamasında rol oynadığını düşünüyor. Bunun yanısıra böcek öldürücü ilaçlara zaman içerisinde dayanıklılık geliştirmeleri de olası görülüyor.

bbc.co.ukBu haber 676 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,856 µs