5 yiyecek | " /> 5 yiyecek | "/>

En Sıcak Konular

Vücuda enerji veren 5 yiyecek

2 Eylül 2010 10:44 tsi
Vücuda enerji veren 5 yiyecek İyi beslenmek, vücudunuzu zinde tutmanın yanı sıra zihninizin de keskinleşmesine yardımcı olur, unutmayın!

Su ihtiyacınızı iyi karşılayın: Çok terlediğimizde vücudumuz su kaybeder ve bu kaybı derhal telafi etmemiz gerekir. Susadığımızı hissettiğimiz an, su içmek için çok geç kaldığımızın belirtisidir. Terlediğimizi hissettiğimizde, susamasak da su içmeliyiz. Şunu unutmamak gerekiyor ki, her insan günde ortalama 1,2 litre (6-8 bardak) suya ihtiyaç duyar. Ancak şu yaşadığımız sıcak günlerde çok daha fazlasına ihtiyacımız var.


Vücudumuz için en iyi su kaynakları: Su, Yarım yağlı süt, Seyreltilmiş (su katılmış) meyve suyu, Sulandırılmış komposto
 
Kahvaltıda neler yemelisiniz? : Gece uyurken vücudunuz uzun saatler yiyeceksiz kaldığı için sabahları yakıt ikmali yapmaya ihtiyaç duyar. Cep telefonu gibi düşünün. Düzenli olarak şarj etmeniz gereken bir makinedir vücudunuz. Kahvaltı etmek, enerjinizi depolamanıza yardımcı olur.
 
İşte kahvaltıda yemeniz gerekenler: Peynir, zeytin, bal ya da reçel ve meyve suyundan oluşan bir kahvaltı edebilir yada sadece kahvaltı gevreği (Kahvaltı gevreğinin yüksek lifli, az yağlı, az şekerli ve tuzlu olanını seçmelisiniz) ve az yağlı süt tüketebilirsiniz. Kaynamış yumurta, tost ve muzu bir arada yiyebilirsiniz. Sadece muzlu süt içebilirsiniz.
 
Sağlıklı atıştırmalıklar yiyin :Her gün düzenli olarak üç öğünü tamamladığınızdan emin olun ve tabii aralarda sağlıklı besinlerle atıştırın.
 
İşte o sağlıklı ara öğün gıdaları: Taze meyve (Kurutulmuş da tüketebilirsiniz), Yoğurt ya da süt , Sütlaç, krem karamel gibi bir tatlı

Demir yönünden zengin gıdalar: Demir içeren besin tüketmeye çok ihtiyacımız var. Özellikle kadınların erkeklerden daha fazla... Demir, vücutta hemoglobin üretimine yardımcı olur. Hemoglobin; kanı renklendiren, kana oksijen taşıyan bir pigmenttir.

İşte demir içeren besinler: Sığır ve kuzu eti gibi kırmızı et türü, Tam tahıllı ekmek, Yeşil lahana, brokoli, marul gibi yeşil sebzeler, Kayısı, kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler, Kaju fıstığı, badem gibi kuru yemişler , Mercimek, bezelye, fasulye

Karbonhidrat tüketin: Ekmek, patates, kahvaltı gevreği gibi tahıllar, yüksek karbonhidrat içerdiklerinden enerji vericidirler. Bu tür sağlıklı yiyecekleri düzenli olarak ama miktarını abartmadan tüketin ki enerji almak için sağlıksız atıştırmalıklara başvurmanıza gerek kalmasın.

bugün
 Bu haber 3,945 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,759 µs