En Sıcak Konular

Domuz gribi aşısı yaptıranlar dikkat!

1 Eylül 2010 11:26 tsi
Domuz gribi aşısı yaptıranlar dikkat! Yan etkileri nedeniyle tartışma konusu olan domuz gribi aşısıyla ilgili iddialar bitmiyor.

Avrupa ülkelerinde Pandemrix adlı domuz gribi aşısını yaptıranlar arasında narkolepsi (aşırı uyku eğilimi) görülmeye başladı. Şimdiye kadar beş ülkede 26 vaka tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı bu iddiaların henüz kanıtlanmadığına dikkat çekerken söz konusu aşının Türkiye'de kullanılmadığını açıkladı.

İddiaya göre, GlaxoSmithKline şirketi tarafından üretilen ve Türkiye’de de kullanılan Pandemrix isimli aşıyı olanlarda narkolepsi (aşırı uyku eğilimi) rahatsızlığı ortaya çıkmaya başladı.

Bu aşıyı olanlar arasında şimdiye kadar Finlandiya‘da 8, İsveç’te 10, Fransa’da 6 ve Almanya ile Norveç’te de birer narkolepsi vakası görüldü.

Finlandiya ve İsveç’te bu aşıların kullanımı durdurulurken, Avrupa İlaç Ajansı soruşturma başlattı.

Finlandiya Milli Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, aşı ve narkolepsi arasında bir ilişki olup olmadığının belirlenmesinin birkaç ayı bulacağı da belirtildi. Finlandiya Sağlık Bakanı Paulo Risikko da bu şüphenin mutlaka giderilmesi gerektiğini söyledi. İlaç firmaları ise aşının Avrupa’da 30 milyon kişi tarafından kullanıldığını ve doğrudan bağlantı kurmak için elde yeterli veri olmadığını savunuyor.

CİVALI AŞILAR

PandemrIx’de ve Novartis’in ürettiği Focetria adlı aşıda etki artırıcı adjuvan adlı katkı maddesi ve koruyucu olarak da civa kullanılıyordu. Bu nedenle bu aşıların bağışıklık sistemini etkileyerek aşırı reaksiyonlara neden olabileceği belirtilmişti. Hatta Almanya’da halk için Pandemrix devlet yetkilileri içinse cıva içermeyen başka aşı sipariş edilmesi büyük tepki çekmişti. Türkiye de bu aşılardan 25 milyon sipariş vermiş, aşıların büyük kısmı elde kalmıştı.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanlığı'ndan iddialarla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Bakanlık, Pandemrix isimli domuz gribi aşısının aşırı uyku yan etkisi bulunduğu iddiasıyla ilgili henüz kanıtlanmış bir bulgu veya veri bulunmadığını, aşının Türkiye'de kullanılmadığını ve kimseye yapılmadığını bildirdi.

"Türkiye'de bu aşıdan 25 milyon doz satın alınmıştı" bilgisinin de yanlış olduğunu açıklayan Sağlık Bakanlığı, "Sadece 6 milyon doz aşı satın alınmıştır. Bunun yaklaşık 3 milyon dozu kullanılmış, diğer 3 milyon doz aşı ise virüsteki muhtemel değişimlere karşı tedbir amaçlı stoklanmıştır. Kullanılan 3 milyon doz aşı içerisinde haberde ismi geçen Pandemrix isimli aşı yoktur'' uyarısında bulundu.

internet haberBu haber 943 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,105 µs