En Sıcak Konular

Bakanlıktan Kırım Kongo açıklaması

1 Eylül 2010 10:45 tsi
Bakanlıktan Kırım Kongo açıklaması Sağlık Bakanlığı, KKKA'nın tedavisiyle ilgili yeni bir açıklamada bulundu.

Sağlık Bakanlığı, Trükiye'de bir KKKA hastasında uygulanıp başarılı sonuç veren kanın filtre edilmesi yönteminin denenmesine kadar verdi...

BAŞKA HASTALARDA DA DENENECEK

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) hastasında uygulanarak başarı elde edilen Duble Filtrasyon Plazmaferezi yönteminin başka kişilerde de uygulanacağı belirtildi. Bu sayede yöntemin ne kadar etkili olduğu net bir şekilde ortaya konacak.
Yöntemin bir destek tedavisi olduğunun altını çizen Hemaferez Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr Osman İlhan, "Duble filtrasyon, Kırım Kongo Kanamalı Ateşli hastanın doğrudan tedavisi değil, virüsün sebep oldukları ve ölüme yol açan etkilerin ortadan kaldırılmasıdır." dedi. Sağlık Bakanlığı Zoonotik Hastalıklar Daire Başkanı Tamer Sami Peliti ise, sonuçların bir ay içinde elde edilmesi için çalışacaklarını söyledi.

Kene ısırması şikayeti ile İbni Sina Hastanesi'ne başvuran ve burada 16 gün yoğun bakım tedavisi gören erkek bir hastaya uygulanan Duble Filtrasyon Plazmaferezi yöntemi, Sağlık Bakanlığı'nda yapılan toplantıda ele alındı. Verilen arada Hemaferez Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan ve Sağlık Bakanlığı Zoonotik Hastalıklar Daire Başkanı Tamer Sami Peliti'nin de bulunduğu bir grup bilim adamı gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Uyguladıkları yöntem hakkında bilgi veren Prof. Dr. Osman İlhan, duble filtrasyon işleminin Türkiye'de uygulana gelen bir yöntem olduğuna dikkat çekti. Bununla birlikte yöntemin ilk kez KKKA'lı bir hastada uygulandığını dile getiren İlhan, bu anlamda dünyada da bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi. İlhan, söz konusu yöntemin Japonya'da Hepatit C'li hastalarda da uygulandığı bilgisini verdi.

Yöntemin bir destek tedavisi olduğunun, doğrudan virüse karşı bir tedavi olmadığının altını çizen İlhan, "Duble filtrasyon; kanda bulunan hastalık virüsünün alınması veya azaltılması ayrıca hastayı komaya sokan ve organ yetmezliği ile bütün vücutta iç kanamaya yol açan maddelerin alınması prensibidir. Özetle, duble filtrasyon, KKKA'lı hastanın doğrudan tedavisi değil, virüsün sebep oldukları ve ölüme yol açan etkilerin ortadan kaldırılmasıdır." şeklinde konuştu.

Bakanlıkta ilgili komisyonlar ile ortak bir toplantı gerçekleştirdiklerini dile getiren İlhan; ümit verici olarak nitelendirilen söz konusu yöntemin, Bakanlığın Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı Komisyonu'nun ortaya koyacağı standartlara göre belirlenen bir grup hastada uygulanacağı bu çalışmaların sonuçlarının Bakanlık Etik Kurulu'na sunulacağını aktardı.

Hastalığın bugüne kadar 5 bin kişide görüldüğünü ve bunlardan 250'sinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken İlhan, yöntemin her kişide uygulanmayacağını kaydetti. İlhan, yöntemin virüs düzeyi belli miktarın üstünde olan, hastalığı ilerlemiş kişilerde deneneceğini dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı'nda da uzun süredir konuyla ilgili çalışma sürdürüldüğünü hatırlatan İlhan, 'kandaki virüs sayısını azaltarak kullanılan ilaç ve anti serumun etkinliğini artırabilir miyiz?' sorusuna cevap aradıklarını belirtti. İlhan, "Yani olay tek bir sistem değil." ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Zoonotik Hastalıklar Daire Başkanı Tamer Sami Peliti ise, "Bu konuda hocamız ile beraber ortak bir proje sürdüreceğiz. Umut verici bir yöntem ama kesin tedavi değil, destek tedavisi. Şu ana kadar da bir vakada uygulandı. Yöntemin ne kadar etkili olduğunu bilmiyoruz." diye konuştu. Peliti, sonuçların bir ay içinde netleşmesi için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

AJANSLARBu haber 672 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,498 µs