En Sıcak Konular

Mırnav nasıl kurtulur?

11 Mayıs 2008 21:49 tsi
Mırnav nasıl kurtulur? Artık kedi ve köpekler de “yeni” hastalıkların pençesine düşüyor. Daha önce görülmemiş hastalıklara yakalanıyorlar. Yedikleri, içtikleri, teneffüs ettikleri şeylere yakından bakmanın zamanı geldi.

Evlerde bakılan kedi ve köpeklere bir şeyler oldu! Çoğu şişman, hatta obez. Sık sık hastalanıyorlar, ameliyat oluyorlar.

Kediniz, yediği mamanın içindeki kimyasallardan şikayet etmiyor olabilir. Ama insanlara oranla küçücük bedeni ve kısa yaşam süresi ile “garip” hastalıklara yakalanma riski yüksek. Günümüzde kedi ve köpeklerin vücudunda yoğun miktarda zehirli endüstriyel kimyasal bulunuyor: Kanserojen maddeler, hormon dengesini bozan maddeler ve nörotoksinler. Hem de, insan vücuduna oranla daha fazla miktarda… Hipertiroid artık kedilerde yaygın görülen bir hastalık haline geldi. Köpeklerde deri kanseri görülme riski insanlara oranla yüzde 35 daha fazla.

Amerikalı çevre kuruluşu EWG, evcil hayvan sağlığı ile ilgili bir kampanya başlattı. Kampanyada, evcil hayvanlar için satılan ürünlerin kimyasal madde içerip içermediği ve bunların ne kadar zararlı olduğu test edilecek. Evcil hayvan ürünleri ile ilgili bir denetim mekanizmasının olmadığını belirten kuruluş, bu ürünlerin de sağlık standartlarına sahip olması gerektiğini savunuyor.

Bunlara dikkat edin:

Evcil hayvanlarınızı zehirli kimyasallardan korumak için bunlara dikkat edin:

 İçinde “BHA, BHT ve ethoxyquin” gibi kimyasal katkı maddeleri olmayan mamaları tercih edin. Beslenmelerinde çeşitlilik yapın. Geleneksel yöntemlerle veya organik olarak yetiştirilmiş ürünleri tercih edin.
• Evi sık sık süpürün. Evdeki tozda kimyasalların daha az olması için ayakkabılarınızı kapıda çıkarın.
• Halılarınızı veya araba döşemelerinizi leke çıkarıcılarla temizlemeyin. Toksik kimyasallar içerirler.
• Yapıştırmayan tava kullanmayın. Yapıştırmayan (teflon) tavaları aşırı derecede ısıttığınızda çıkan kimyasallar kuşları öldürübilir. Diğer evcil hayvanlar ve insanlar için de çok zararlıdır. Bunun yerine dökme-demir veya bakır tava kullanın.
• Bahçenize böcek ilacı sıkmayın. Bahçede oynayan, çimenleri yiyen hayvanlarınız zehirli kimyasalları teneffüs eder; bu da sinir sistemlerine zarar verebilir.
• Bit kolyesi kullanmayın. Bir işe yaramadıkları gibi, hem hayvanınıza, hem de hane halkına devamlı zehir salarlar.
• Yıkamak için insanların da kullanımına uygun, kimyasal içermeyen sabun veya şampuan kullanın. Bizim kullandığımız şampuanlar gibi, hayvanlar için satılan temizlik ürünleri de sağlık açısından test edilmemektedir. Hayvanlar için üretilen temizlik ürünlerinde “içindekiler” listesi bile bulunmaz.

iyilikgüzellik özelBu haber 686 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,201 µs