İhmale gelmez | " /> İhmale gelmez | "/>

En Sıcak Konular

Uzmanlar uyardı: İhmale gelmez

30 Haziran 2010 11:46 tsi
Uzmanlar uyardı: İhmale gelmez Uzmanlar bu hastalığın kesinlikle ihmal edilmemesi ve ciddiye alınmasını gerektiğini ifade etti.

İshalin çocuklar üzerindeki etkilerinin tehlikeli olduğunu belirten uzmanlar, bu hastalığın ciddiye alınması gerektiğini kaydetti.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sözer Sarıoğlu, inek sütü ile beslenen bebeklerin hastalığa yakalanma oranının daha yüksek olduğunu ifade etti. İshalin daha çok çocuklarda, özellikle de 6 ay-2 yaş arasındaki çocuklarda sık görüldüğünü dile getiren Sarıoğlu, "İnek sütü ya da mama ile beslenen 6 aylıktan küçük çocuklar ishale daha sık yakalanırlar. Bazı ishaller aniden başlayıp birkaç gün devam edebilir. Bazıları ise iki haftadan fazla sürebilir." dedi.

İshalin dikkate alınması gereken ciddi bir hastalık olduğunu dile getiren Sarıoğlu, halk arasında hastalığın tedavisi konusunda bilinen yanlış uygulamaların endişe verici olduğunu vurguladı. Sarıoğlu şu bilgileri verdi:

"İshalin iki önemli tehlikesi ölüm ve beslenme yetersizliğidir. Ölüm, ishal ile vücuttan çok miktarda su ve tuz kaybı sonucu meydana gelir. Basit bir hastalık gibi görülen ishalin öldürücü olmasının nedenlerinden birisi ishali arttıracağı endişesi ile çocuğa su ve sulu besinler verilmemesidir. Ayrıca ishalin kendisi de beslenme bozukluğuna neden olur."


HİJYENE DİKKAT

Hastalıktan korunma yolları hakkında da bilgi veren Dr. Sarıoğlu, anne sütü ve hijyenin önemine dikkat çekti. Sarıoğlu, "Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmeli, anne sütü almayan bebeklere mama biberonla değil kaşıkla verilmeli, bayat yiyecekler verilmemeli, sebze ve meyveler yenmeden önce temiz su ile iyice yıkanmalıdır. İçme suyu temiz olmalı, eller tuvaletten sonra, yemekten önce mutlaka sabunla yıkanmalı." diye konuştu. Sarıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çocuğa normalde içtiğinden daha fazla su ve diğer içecekler verilmelidir. Eğer çocuk anne sütü ile besleniyorsa, anne sütü kesilmemelidir. Çocuğa evde kolayca hazırlanabilecek az şekerli çay, şeftali ve elma suyu, ayran verilmeli, çocuğun beslenmesine devam edilmelidir. Dört aylık ve daha büyük çocuklarda ishal süresince pirinç lapası, yoğurt, haşlanmış patates, şeftali ve elma püresi, iyi pişmiş yağsız et gibi gıdalar verilmelidir. Sulu kaka, susuzluk, cildi iki parmak arasında sıkıp bırakınca eski haline dönmemesi, bıngıldakta çöküklük, göz kürelerinde çökme, kilo kaybı, iştah kaybı, kusma, bulantı, bilinç kaybı, havale gibi belirtilerden biri görülürse, ishal 24 saatten fazla sürerse, dışkıda kan görülürse veya ateş yükselirse vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır."


 Bu haber 745 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,388 µs