En Sıcak Konular

Türkler diş fırçasını sevmiyor

24 Haziran 2010 10:02 tsi
Türkler diş fırçasını sevmiyor Türkiye'de, her 100 kişiden 80'inde çürük bulunuyor ve nüfusun sadece yüzde 10'u dişlerini düzenli fırçalıyor. 2 dakika sürmesi gereken fırçalama süresi ise ortalama 30 saniye.

Diş Dostu Derneği Genel Sekreteri Selda Alemdar Dinçer, diş çürüklerinin önlenebilen bir hastalık olduğunu söyledi.

Çocuklarda ilk süt dişi çıktığı zaman ağız temizliğine başlanması gerektiğini belirten Dinçer, buna karşın araştırmaların 2-7 yaş arasındaki çocukların sadece yüzde 18,8'inin diş hekimine gittiğini ortaya koyduğunu vurguladı.

Dinçer, bu yaş grubundaki çocuklar arasında dişlerini günde 1 kez fırçalayanların oranının yüzde 19.9, hiç fırçalamayanların oranının ise yüzde 40 civarında olduğuna dikkati çekti.


Dişlerini günde 1 kere fırçalayanların oranının yüzde 25, 2 kez fırçalayanların oranının ise yüzde 44 olduğuna dikkati çeken Dinçer, genç nesilde, 10 kişiden 6'sında çürük ve diş eti problemi bulunduğunu ifade etti.

HER 100 KİŞİDEN 80'İNDE ÇÜRÜK VAR

Dinçer, 30-34 yaş grubunda çürük oranının yüzde 97'ye ulaştığını dile getirerek, şöyle konuştu:

''Her 100 kişiden 80'inde çürük var. Nüfusun sadece yüzde 10'u düzenli diş fırçalıyor. Ara sıra dişlerini fırçalayanlar nüfusun yüzde 40'ını oluşturuyor. İki dakika sürmesi gereken fırçalama süresi ortalama 30 saniye olarak saptanmıştır. 3-6 ay arasında değişmesi gereken diş fırçasının, ortalama 2 yıl kullanıldığı belirlenmiştir. 6-13 yaş grubunun yüzde 83'ünün en az 1 çürüğü var.''

Diş sağlığının, genel sağlıkla yakın ilişki içerisinde olduğunu dile getiren Dinçer, ''Ağız ve diş sağlığı eğitiminin temel amacı, günümüzde, diş macunu ile diş fırçalama, diş ipi ile ara yüz temizliği, florlu gargara kullanımı ve diş çürütmeyecek şekilde beslenme alışkanlıkları kazandırılmasıdır'' dedi.

ŞEKERSİZ SAKIZ ÇİĞNEMEK ÖNEMLİ

Dinçer, ağız ve diş sağlığını korumada doğru beslenmenin önemli rol oynadığına işaret ederek, bunun yanı sıra sakız çiğnemenin, tükürük akış hızını hızlandırarak ağzın daha çabuk temizlenmesine yardımcı olduğunu anlattı. Bu nedenle şekersiz sakız çiğnemenin, özellikle ana öğünlerden sonra önem taşıdığına değinen Dinçer, şöyle devam etti:

''Ara öğünlerde de ve dişlerimizi fırçalayamadığımız zamanlar da bilimsel testlerden geçmiş 'diş dostu' sakızları çiğnemek diş çürüğünü önlemede önemli bir araç olacaktır. Ancak sakız çiğnediğimizde üzerinde 'diş dostu' amblemi olanlara dikkat edilmeli. Çünkü bu ürünler bilimsel testlerden geçmiş ve ağız ve diş sağlığına zararlı olmadığı bilimsel testler ile kanıtlanmıştır.''

TÜRKİYE DİŞ MACUNU TÜKETİMİNDE GERİ
Dinçer, OECD ülkelerine göre, sağlık harcamalarına fazla bütçe ayıramayan Türkiye'nin, ağız ve diş sağlığı bakımından AB ülkeleri arasında kötü bir konumda bulunduğunu vurguladı.

Türkiye'de yıllık diş macunu kullanma oranının kişi başına halen 75 gram düzeyinde olduğunu belirten Dinçer, İskandinav ülkelerinde bu rakamın 400 gramlara ulaştığını bildirdi. Dinçer, dişleri günde en az iki kez floridli diş macunu ile fırçalamak gerektiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

''Diş sağlığı yerinde olan nesiller yetiştirmek için okul ortamında çocuklarımızı bilinçlendirmek büyük önem taşımaktadır. Koruyucu bakım yani çocuklara florid uygulamalar yapılması, yüksek risk grubunda olan çocuklara ise ek olarak yüzey örtücü uygulanması çocukları diş çürüğünden korumaktadır. İsviçre ve İskandinav ülkelerinde okullarda bir diş hekimi bulunmakta. Ayrıca, bu ülkelerde aileler çocuklarına koruyucu uygulama yaptırmak zorunda. Yapılan çalışmalar ağız bakımının çocuklarda ve erişkinlerde diş eti hastalıklarını önlediğini göstermektedir.''

ntvmsnbcBu haber 729 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,886 µs