bekleyen tehlike | " /> bekleyen tehlike | "/>

En Sıcak Konular

Tatilde çocukları bekleyen tehlike

23 Haziran 2010 11:05 tsi
Tatilde çocukları bekleyen tehlike Okulların tatil olmasıyla birlikte çocukların parklara daha çok gitmesi, oyun kazalarını da beraberinde getiriyor.

Göztepe Medical Park Hastane Kompleksi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Parmaksızoğlu, yazın çocukları bekleyen en büyük tehlikelerin başında parmak kopmaları ile el, ayak ve kol yaralanmalarının geldiğini söyledi.

Oyun kazalarının annelerin de kabusu olduğunu söyleyen ve ''Yazın çocukları bekleyen en büyük tehlikelerin başında parmak kopmaları ile el, ayak ve kol yaralanmaları geliyor'' diyen Parmaksızoğlu, evlerde de kapı sıkışmaları, merdiven tırabzanlarına parmak takılmaları gibi olayların meydana gelebildiğini anlattı.

Parmaksızoğlu, ''Çocuklar oyun parklarında, sokaklarda veya evde parmak kopmasıyla sonuçlanan kazalara maruz kalabiliyor. Böyle durumlarda hiç vakit kaybetmeden temiz bir torbanın içine kopan parçayı koyarak hastaneye gelmek gerekir. Kopan parça, içinde buz kabı olan bir torbanın üzerine konulursa, iki ayrı torbada olacak şekilde en iyisi budur. İmkan varsa mikro cerrahi bölümü olan bir hastaneye gitmek gerekir'' ifadesini kullandı.

Bir parmağın, bacağın ya da herhangi bir uzvun koptuğunda yerine takılıp takılmayacağına ancak cerrahın karar verebileceğini söyleyen Parmaksızoğlu, ''Çocukların kemikleri de damarları da küçük olduğu için işler daha zorlaşır. Toplardamarlar çocuklarda zayıftır. Mikro cerrahide de zorlanma olur'' görüşünü aktardı.


Kopan uzuvların yerine dikilmesinde zamana karşı yarışın söz konusu olduğunu belirten Parmaksızoğlu, bu zamanı uzatan en önemli faktörün kopan organın usulüne uygun soğutulmuş şekilde nakledilerek hastaneye ulaştırılması olduğunu vurguladı.

ntvmsnbcBu haber 689 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,364 µs