İthal mısır hayırlı olsun!!! | " /> İthal mısır hayırlı olsun!!! | "/>

En Sıcak Konular

İthal mısır hayırlı olsun!!!

22 Haziran 2010 11:05 tsi
İthal mısır hayırlı olsun!!! Tarım bakanlığı gerçek yüzünü gösterdi ve GDO Yönetmeliği kapsamında kurulan Bilimsel Komite’nin ilk icraatı, Avrupa Birliği (AB) listesinde yer alan GDO’lu (genetiği değiştirilmiş) soya ve mısırların ithaline izin vermek oldu.

Komite GDO’lu mısırların ithali için yapılan 17 başvurunun 16’sını kabul etti. Buna göre mısırlar, “taze, konserve, un, irmik” dışında gıda amaçlı tüketilebilecek ve hayvan yemi olarak kullanılabilecek.

T25’e izin çıkmadı
GDO Yönetmeliği kapsamında kurulan ve ağırlıklı olarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı kurumlardan, üniversiteler, TÜBİTAK ve araştırma enstitülerinde görevli konuyla ilgili uzman veya öğretim üyelerinden oluşturulan Bilimsel Komite ilk başvuruları değerlendirdi. İthalatçı firmaların soya ve mısır için yaptığı başvurulara olumlu yanıt veren komite, GDO’lu mısır ithalatı için yapılan 17 başvurunun sadece biri olan, T25 kodlu mısır çeşidini, “sağlık ve çevre açısından risk oluşturabileceği” gerekçesiyle reddetti.

İzinli 16 çeşit mısır
Bitki ve böcek öldürücülere karşı direnç gösteren ve Türkiye’de de kullanımına için izin verilen GDO’lu mısır çeşitleri şöyle:


DAS59122, DAS1507 x NK603 kodlu melez mısır çeşidi, MON89034, MON88017, 59122 x NK603 kodlu melez mısır çeşidi, MIR604, Bt11, DAS1507, MON810, MON863, NK603, NK603 x MON810 isimli mısır tohumlarının taze, konserve, un, irmik ve mamulleri gibi doğrudan tüketim dışında yem ve gıda olarak kullanıldığında bir risk oluşturmayacağı kanısına varıldı.

MON863 x MON810 (melez mısır çeşidi), MON863 x NK603 (melez mısır çeşidi), MON863 x MON 810 x NK603 (melez mısır çeşidi) mısır tohumları sadece yem olarak kullanılabilecekler.

HürriyetBu haber 1,512 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,067 µs