En Sıcak Konular

Güneş gözlükleriniz cildinize zararlı mı?

21 Haziran 2010 09:33 tsi
Güneş gözlükleriniz cildinize zararlı mı? Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak cildinizin sarkmasına, kırışmasına ve lekelenmelere yol açar ve cilt kanseri riskini artırıyor.

Özellikle, gözünüzün çevresindeki ve göz kapağınızın altındaki deriniz daha incedir ve fazla koruma ister. Bunun en etkili silahı ise UV korumalı güneş gözlükleridir. Ancak güneş gözlükleri de istenmeyen sivilcelere yol açabilir mi?HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, cildinize değen UVA ve UVB isimli iki çeşit ışın bulunuyor. Siz de bu iki ışına karşı koruma sağlayan bir güneş gözlüğü almalısınız (UVB ışınına karşı yüzde 99, UVA ışınına karşı ise en az yüzde 95 oranında koruma sağlayan gözlük takmalısınız). UVB ışını, D vitamini sentezlenmesine yardım ederken, fazlası ise gözlerinize zarar verebilir ve muhtemelen katarakta yol açabilir. Gözün daha dıştaki katmanları da ultraviyole radyasyonuna aşırı maruz kalarak zarar görebilir.

Bu nedenle polikarbonat merceği olan güneş gözlüğü araştırın. Gözlük camı olarak kullanılan polikarbonat, normal camlara göre daha pahalıdır, çok daha hafiftir, 10-15 kat daha sağlamdır ve yapısal özelliğinden dolayı yüzde 25 daha incedir.

Niçin güneş gözlükleri bazı insanlarda hastalık yapar?

Cildiniz milyonlarda gözenekle kaplıdır. Bu gözenekler, kıl foliküllerine açılır. Her folikülün içi sebum isimli yağ üreten bezdir. Bu yağ folikülde dolaşır ve ölü hücreleri de alarak gözenekten çıkar. Bu yağlı deri karışımı cildinize ulaşır ve cildinizi elementlerden koruyan faydalı bir koruyucu sağlar.

Bronzlaşma losyonu, sıkı giysiler, kurumuş ter ve güneş gözlüğü cildiniz için kötü olabilir. Güneş gözlüğü taktığınızda, gözlük burnunuzun, gözlerinizin çevresine ve şakağınız boyunca gözeneklerinizle doğrudan temas ediyor. Gözlükler sadece gözeneklerinizi tıkamıyor, bunun yanında cildinizin üstünde bulunan kiri ve yağları etrafa dağıtıyor. Buna bir de güneş kremini eklerseniz gözenek tıkanıklığı faciasıyla karşılaşırsınız.

Diğer potansiyel tehlike ise, gözünüzde gözlük olduğu zaman elleriniz yüzünüze ya da gözlerinizin çevresine daha fazla gezdirirsiniz. Bu da buradaki gözeneklerin daha çabuk tıkanması anlamına geliyor.

Ama bunun çözümü çok basit: akne salgınını gözlüklerinizi yüzünüzden çıkarıp ellerinizi ve yüzünüzü ılık suyla ve sabunla yıkayarak önleyebilirsiniz. Sonra, güneş gözlüklerinizdeki yağı ve kiri yıkamalısınız. Kolay ve etkili olan bu çözüm sadece birkaç dakikanızı alır.
 
Zaman Online 


Bu haber 1,075 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  10,254 µs