En Sıcak Konular

Enerjide çağ atlatacak proje

21 Haziran 2010 08:40 tsi
Enerjide çağ atlatacak proje Türkiye enerjide dışa bağımlılığı azaltacak dev bir projeyi hayata geçirmek için kolları sıvadı.

Farklı projelerle kömürden doğalgaz üretimine çalışan Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) gelecek yıl 1 milyar dolara mal olacak bir projeye başlıyor. TKİ Genel Müdürü Selahattin Anaç, Türk kömüründen üretilecek doğalgazın mevcut sisteme uygun olduğunu belirterek, “Üretilecek doğalgazı Botaş’ın borularına basacağız. Proje olduktan sonra madeni çıkartmak gerekecek, bir de kömürü yeraltında gazlaştırmak için bir ABD ile çalışma var, yakında imzalanacak” dedi.

YAKMA TOPRAK ALTINDA

Böylece çok verimli olan binbin 500 metre aşağıdaki kaliteli kömürleri değerlendireceklerini anlatan Anaç, “Bu sistemde kömür toprak altında yakılıyor, kül toprak altında kalıyor siz sentez gazını kullanıyorsunuz” diye konuştu. Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı (YMGV), artan kömür madeni kazaları karşısında halkı bilgilendirmek amacıyla Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan Ege Linyitleri İşletmesi’ne gezi düzenledi.

Geziye YMGV Başkanı Prof. Dr. Güven Önal, TKİ Genel Müdürü Dr. Selahattin Anaç, İTÜ Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural katıldı. Kömürü en iyi şekilde değerlendirmek için bütün çabayı gösterdiklerini belirten Dr. Selahattin Anaç Türkiye’nin önünü aydınlatacak kaynak olarak gördükleri kömürün fakir kızın kulağındaki pırlata olduğunu söyledi.

TKİ’nin yıllık 1,5 milyar dolar hâsılası olduğunu ifade eden Anaç, “MTA’nın yeni kanun ile bulduğu yeni madenleri de devredebilecek olması, bizi daha da güçlendirecek. Soma’da geliştirmiş olduğumuz, kamu - özel sektör işbirliğini artırarak işletmemizi daha ileriye götüreceğiz. Bu bizim 2002 yılında 900 bin ton olan yer altı üretim kapasitemizi yaklaşık 10 milyon tona çıkarttı. Ayrıca yeni bir üretim metoduyla daha da karlı bir kuruluş haline geldik. Sekiz ayrı kuruluşla birlikte yaptığımız çalışmalarda yaklaşık 2,1 milyar ton kömür rezervi sağlayacak yeni sahalar bulduk” dedi.

Alternatif soba geliyor

Bu arada TKİ, doğalgaz kullanamayan dar gelirliye ısınma imkanı sunacak yüksek ısı dereceli dumansız soba üretti. Prototipi tamamlanan ve “Dumanyak” adı verilen sobanın seri üretime geçilmesiyle doğalgazla mücadele edeceğini söyleyen Dr. Selahattin Anaç, “Sibirya ve bizim kömürlerle sobalarda şu anda ısı verimi yüzde 52-53 seviyesinde. Dumanyak ile bu verim yüzde 80’lere çıkıyor her türlü pazarlama tekniğini kullanarak dar gelirli ailelere ücretsiz vermeyi düşünüyoruz” dedi.

bugün


Bu haber 1,270 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,528 µs