En Sıcak Konular

Leyleklere nüfus sayımı

18 Haziran 2010 10:00 tsi
Leyleklere nüfus sayımı Türkiye’nin de içinde olduğu, Özbekistan, Danimarka ve Bosna Hersek gibi 4 ülkede leylek nüfusunda bir azalma olduğunun tespit edildi.

Kızılırmak Deltası’ndaki leylek nüfusunun belirlenmesi için başlatılan çalışma tamamlandı.

Yaklaşık 56 bin hektar genişliğindeki deltayı tamamen tarayarak leylek varlığını kayda geçirdiklerini ifade eden Erciyas, İngiliz Kraliyet Kuşları Koruma Derneği ve Doğa Koruma Derneğinin katkılarıyla sürdürdükleri çalışma kapsamında Kızılırmak Deltası’ndaki leylek varlığını belirlediklerini söyledi.

Çalışmalar kapsamında yavru çıkış zamanından sonra da yavru sayımları yaptıklarına değinen Erciyas, Deltada bin leylek yuvasının olduğunu, her yuvada erkek ve dişi olmak üzere iki leylek bulunduğunu belirtti. Erciyas, yavru çıkışı süresinde de bu yuvalardan 3 ile 6 arasında yavru çıkışının gözlemlendiğini, deltada ortalama 5 bin 500 ile 6 bin arasında leylek nüfusunun olduğunu söyledi.

Erciyas, 2004-2005’te Avrupa’da yapılan uluslararası leylek sayımlarında yaklaşık 230 bin çift leylek sayıldığını ve burada leylek sayısı artarken Türkiye’nin de içinde olduğu, Özbekistan, Danimarka ve Bosna Hersek gibi 4 ülkede leylek nüfusunda bir azalma olduğunun tespit edildiğini, bu nedenle de bu yıl yeniden leylek varlığının belirlenmesi için çalışma yapıldığını ifade etti.

Kızılırmak Deltası’ndaki leylek nüfusunun sevindirici olduğunu belirten Erciyas, ’’Kızılırmak Deltası adeta bir ’leylek yurdu’, çünkü Türkiye’de en çok leyleğin ürediği bir alan. Avrupada yapılan bir çalışmada, Türkiye’de 10 bin ile 30 bin arasında leylek varlığı tahmin ediliyordu. Bunun 5 bin ile 6 binin Kızılırmak Deltası’nda olması çok önemlidir’’ dedi.

Samsun’un Bafra ilçesinde, Kızılırmak’ın Karadeniz’e döküldüğü alanın da içinde yer aldığı 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası, Türkiye’nin önemli sulak alanlarının başında geliyor.

İrili-ufaklı çok sayıdaki gölü, sazlık alanları, ender subasar çayırları, 12 bin hektarı bulan sulak alanları ve barındırdığı canlı türleri ile Türkiye’nin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturan deltada, bugüne kadar yaklaşık 140 türün ürediği belirlendi.

Kış döneminde 100 bin dolayında su kuşunun kışladığı delta, bu yönüyle de uluslararası ornitolojik öneme sahip bulunuyor.

yeşilntvBu haber 688 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,179 µs