dikkat! | " /> dikkat! | "/>

En Sıcak Konular

Sıcaklarda gıda tüketimine dikkat!

14 Haziran 2010 10:14 tsi
Sıcaklarda gıda tüketimine dikkat! Yaz aylarının karşımıza çıkan sağlık sorunlarının başında gıda zehirlenmesi geliyor.

Sıcaklara karşı yeterince korumayan, iyi saklanmayan gıdalar, bazen sonu ölümle sonuçlanabilen besin zehirlenmelerine yol açabiliyor. Sıcaklarda et, süt, yumurta, balık ve tavuk gibi gıdalarda bakterilerin çok hızlı ürediğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yavuz Furuncuoğlu, bu tür yiyeceklerin bir ögünden sonra tekrar tüketilmemesi gerektiğini kaydetti. Furuncuoğlu, " Sıcaklar arttıkça dışarıda kalan besinler kısa sürede bozulabiliyor. Buna bağlı olarak besinlerde bakteri ve zehirler oluşabiliyor. Bu nedenle gıdaların dışarı da uzun süre bırakılmaması gerekiyor " diye konuştu.

KARNINIZ AĞRIYORSA...


Bozulan gıdaları yiyen kişilerin değişik derecelerde etkilenebileceğini dile getiren Dr. Furuncuoğlu, "İshal, kus ma, ateş, karın ağrısı en sık karşılaştığımız şikayetlerdir. Bazen hem kusma hem de ishal bir arada görülebiliyor" ifadesini kullandı.

HASTA SAYISI ARTTI


Bakterilerin uygun ortamlarda bulunmaları halinde hızla çoğalarak sağlımız için tehdit edebileceklerini ifade eden Dr. Yavuz Furuncuoğlu, "Havaların ısındığı şu günlerde acile ishal şikayetiyle başvuran hasta sayısında ciddi bir artış var" diye konuştu.

TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?


Genellikle destek tedavileri ile düzelebileceğini dile getiren Dr. Furuncuoğlu, "İnvaziv (bağırsak tuvarından girip kana karışan bakteriler) bakteriler ile oluşanlarda ise antibiyotik tedavisi gerekebilmektedir" dedi.

1 saat içinde buzdolabına konulmalı


Sofradan arta kalanları bir saatten fazla bekletmeden buzdolabına kaldırmasının tavsiye eden Dr. Furuncuoğlu, "Yazın bir saatten fazla dışarıda kalan yiyecekler ise hemen atılmalıdır. Bu tür yiyecekler gıda zehirlenmesine yol açabilir" şeklinde konuştu.

Etin iç kısmı iyi pişirilmelidir

Özellikle deniz ürünleri ve etler kolay bozulmaya yatkın olduğundan bu besinlerde daha dikkatli olması gerektiğine dikkat çeken Dr. Furuncuoğlu, pişirilmeleri ile ilgili olarak da” her türlü etin iç kısmının da iyi pişirilmesi önemli” dedi.

Konserve alırken dikkat

Konserve gıdaların da bazen zehirleyebileceğini anlatan Dr. Furuncuoğlu, "Eğer konservelerin kapağı dışarıya doğru bomba yapmışsa dikkat. Bu, bakterilerin üreyip gaz yaptığını gösterir" uyarısında bulundu. Furuncuoğlu, bir ürünü almadan önce son kullanma tarihine muhakkak bakılması gerektini de sözlerine ekledi.

Önlenebilir mi?

Gıda zehirlenmesinin önüne geçilebileceğini söyleyen Dr. Furuncuoğlu, bu noktada herkese görev düştüğünü anlattı. Dr. Furuncuoğlu, "Mutfakta çalışırken eller, saç, tırnak ve kıyafetler temiz olmalı. Çiğ et, tavuk, balık, yumurta ellendikten sonra eller yıkanmalı. Bunlara değen araç, gereçler yıkamadan tekrar kullanılmamalı. Her kullanım sonrası tabak, bıçak, kesme tahtası gibi araç gereçler, mutfak tezgahları sıcak su ve sabunla temizlenmeli" uyarısında bulundu.

BUGÜN

Bu haber 679 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,504 µs